Auktion 872
i Bredgade
Moderne malerier
Malerier og grafik
-
2208/633
Tony Swain: Uden titel. Sign. på bagsiden Tony Swain 02. Akvarel og mixed media på papir. Bladstørrelse 17 x 13.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2148/539
Arne Haugen Sørensen: Figur, 1980erne.Sign. A.H.S. Glasmosaik. 40 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1841/709
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. chp 1971. Akvarel på papir. 47 x 31.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
1819/509
Carl-Henning Pedersen: "Himlens pige". Sign. chp Zermatt 1987. Akvarel på papir. Bladstørrelse 52 x 66
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/854
Dearraindrop: "Parrothead". Sign. på bagsiden Dearraindrop 4/2006. Olie på lærred med påmonterede applikationer farvet træ. 61 x 46. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/852
Richard Colman: "Gold Floor". Sign. RTC SF.06. 2008. Olie på plade. 76 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/842
Daniel Spoerri: Uden titel. Sign. på bagsiden Daniel Spoerri 77 med diverse stempler. Assemblage med malerklud på træ. 50 x 50.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/805
Martin Erik Andersen: "God is Love", 2008. Pigmentprint, syning, plasticperle. 58,5 x 37,5
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1803/511
Henry Heerup: "Fantasihjerte". Sign. på blændrammen Heerup. Olie på lærred. 27 x 45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
876/1426
Henry Heerup: Komposition. Sign. Heerup 89. Olie på træ. 42 x 49
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/858
Kjell Nupen: Uden titel. Sign. på bagsiden K. Nupen 1990. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/778
Kasper Sonne: "The Construction of Crises No. 2", 2008. Usign. Glas og spejl folie. 100 x 100
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1739/648
Poul S. Christiansen: Udsigt over Arnodalen, Italien. Sign. monogram 1921. Olie på lærred. 63 x 75
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1736/655
Sven Dalsgaard: "Opskrift (Flæsk)", 1978. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på træplade. 60 x 60.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1735/631
Mogens Balle: Komposition. Sign. M.B. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1735/629
Henry Heerup: Landskab med figur, nisse og mølle. Sign. Heerup 51. Olie på lærred. 45 x 64.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1732/529
Peter Frie: Landskab. Sign. monogram. Olie på lærred. 50 x 100
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1732/505
Arne Haugen Sørensen: "Dem der flytter sig med solen". Sign. på bagsiden Arne Haugen Sørensen 63 med titel. Olie på lærred. 92 x 65
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1731/533
Anders Moseholm: "The View.com", 2013. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på aluminium. 123 x 245.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1731/521
Ulrik Møller: "U.T. (Landskab ved Bøgebjerg)", 1998. Sign. og dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 90.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1067
Kaspar Bonnén: Interiør, 2003. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 115.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
872/1065
Lars Tygesen: Untitled (Karet). Sign. på bagsiden Lars Tygesen Nov. 06. Olie på lærred. 90 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1051
Kehnet Nielsen: Komposition. Sign. på bagsiden Kehnet N. 2005. Olie på lærred. 150 x 120
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
872/1046
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 135 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/1045
Tróndur Patursson: "Høst". Sign. T. Patursson 97 samt på bagsiden T. Patursson 97, Nr. 6. Olie på lærred. 164 x 131.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
872/1043
Kjell Nupen: Uden titel. Sign. på bagsiden K. Nupen 1990. Olie på lærred. 65 x 54
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1041
Peter Martensen: Stående model. Sign. PM 73. Olie på plade. 61 x 40.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1040
Eduardo Urculo Fernandez: Komposition. Sign. Urculo 66. Olie på lærred. 97 x 130
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1038
Tom Krøjer: "Aix". Sign. Krøjer 1985. Akryl på papir/karton monteret på lærred. 275 x 140.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/1037
Lise Malinovsky: "Dame". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 2003. Olie på lærred. 145 x 145
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1036
Hans Voigt Steffensen: Danserinde. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/1035
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram samt på bagsiden Birkemose 84. Olie på lærred med collage. 194 x 130.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1033
Knud Nielsen: "Familieopgør", 1983. Sign. Knud N. samt på bagsiden med titel og årstal. Akryl på lærred. 135 x 168
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
872/1027
Carl-Henning Pedersen: Figurkomposition. Sign. chp 1995. Glasmaleri. 36 x 36
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/1023
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 179 x 133.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1022
Jan Voss: "Oasen". Sign. Voss 81; titel på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 62 cm. TIL afhentning i Bredagde. Kundens kæreste afhenter muligvis værket. SIP
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
-
872/1021
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. W.S.O. 69 og W.S.O 70. Olie på lærred. 61 x 51.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1020
Leif Sylvester: “Slavisk Skrig". Sign. Sylvester 94; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 120.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/1019
Hsiao Chin: "Ch'an-127", 1981. Sign. samt med kunstnerens stempler; sign., betitlet og dateret bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 60 x 90.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/1018
Hsiao Chin: "Chi-273", 1981. Sign. samt med kunstnerens stempler; sign., betitlet og dateret bagsiden. Mixed media på papir monteret på lærred. 63 x 126.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
872/1017
Sven Dalsgaard: "Note", 1980. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på træplade. 61 x 61.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1014
Kurt Trampedach: Portræt, 1994. Usign. Olie på papir. 35 x 27
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/1013
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Trampedach 2003. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 22.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
872/1012
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Trampedach. Olie på kraftigt papir. 30 x 24.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1010
Richard Mortensen: "Øvelsesstykker", maj 1992. Sign. på bagsiden R.M.V.92. Olie på lærred. 92 x 73
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/1008
Vilhelm Bjerke-Petersen: Landskab med ruser til tørring. Sign. VBP 32. Olie på lærred. 60 x 85.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1003
Franciska Clausen: Komposition. Forarbejde til "Halvcirklerne" (1951). Sign. F. C. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 15 x 10
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/1002
Preben Hornung: "Opstilling til London", 1977. Sign. monogram; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 71 x 92.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1000
Jean Deyrolle: "Gaudens", Gordes 1958-1959, opus 589. Sign. J. Deyrolle. Tempera på lærred. 73 x 100
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/999
Hans Staudacher: Komposition, 1959. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på plade. 50 x 35
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/998
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen 68; dateret 30-7-68 på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 97. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/996
Albert Mertz: "Fodgængere", 1957. Usign. Olie på lærred. 63 x 86
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/995
Paul Gadegaard: Uden titel, no. 106, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/994
Paul Gadegaard: Uden titel, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/993
Ole Schwalbe: Komposition. Sign. på bagsiden Schwalbe 88-89. Olie på lærred. 92 x 83
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/992
Ole Schwalbe: "Komposition II", 1959. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 81.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/990
Carl-Henning Pedersen: "Samtale med violet helt". Sign. Carl-Henning Pedersen Jerusalem 1975. Akvarel på papir. 56 x 78
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
872/989
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel. Akryl på papir. Bladstørrelse 33 x 51.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
872/987
Tage Mellerup: "Klipper". Sign. på bagsiden Tage Mellerup 1948, med titel. Olie på lærred. 70 x 65
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/984
Henry Heerup: Portræt. Sign. Heerup 64. Olie på dobbeltplade. 47 x 62.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/980
Carl-Henning Pedersen: Maskekomposition. Sign. Carl-Henning Pedersen 1974. Akvarel på tygt håndgjort papir. Bladstørrelse 57 x 39
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK