Auktion 872
Moderne malerier /
CoBrA
Malerier og grafik
1841/709
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1819/509
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1803/511
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
876/1426
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1735/631
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1735/629
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1033
Knud Nielsen: "Familieopgør", 1983. Sign. Knud N. samt på bagsiden med titel og årstal. Akryl på lærred. 135 x 168
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
872/1027
Carl-Henning Pedersen: Figurkomposition. Sign. chp 1995. Glasmaleri. 36 x 36
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/990
Carl-Henning Pedersen: "Samtale med violet helt". Sign. Carl-Henning Pedersen Jerusalem 1975. Akvarel på papir. 56 x 78
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/989
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel. Akryl på papir. Bladstørrelse 33 x 51.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
872/987
Tage Mellerup: "Klipper". Sign. på bagsiden Tage Mellerup 1948, med titel. Olie på lærred. 70 x 65
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/984
Henry Heerup: Portræt. Sign. Heerup 64. Olie på dobbeltplade. 47 x 62.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/980
Carl-Henning Pedersen: Maskekomposition. Sign. Carl-Henning Pedersen 1974. Akvarel på tygt håndgjort papir. Bladstørrelse 57 x 39
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/979
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Asger Jorn 45. Sort-hvid litografi, unikt håndkoloreret med akvarel. Lysmål 32 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/978
Asger Jorn: Figurkomposition. Sign. Asger J. 41. Tusch på papir. Bladstørrelse 25 x 30
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/973
Mogens Balle: "Du er det billed, jeg ånder mod flodens himmel", 1965. Sign. M.B. Olie på lærred. 46 x 55
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/972
Mogens Balle: Uden titel. Sign. M.B. Olie på lærred. 46 x 55
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/971
Anton Rooskens: Komposition. Sign. Rooskens 60. Mixed media på papir. Bladstørrelse 31 x 44.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/970
Carl-Henning Pedersen: To fugle, ca. 1940. Usign. Olie på lærred. 45 x 39
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/969
Knud Nielsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Knud N. 48. Olie på lærred. 98 x 67.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/968
Pierre Wemaëre: "Les potes me quittent", 1965. Sign. P. Wemaëre. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK