Auktion 872
i Bredgade
Moderne skulpturer
Malerier og skulpturer
872/928
Fumio Yoshimura: "Symaskine", 1970'erne. Ubehandlet lindetræ. 102 x 80 x 60.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/922
Tal R: "Flovmand". Sign. T.R. 08. Dekoreret, glaseret keramik på blyfod. Sokkel af gråmalet træ. H. 72. B. 35. D. 35.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
872/919
Christian Lemmerz: "Taufstein", 2008. Marmor. 67 x 40 x 15. Opstillet på gråmalet sokkel. H. 90
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/909
Günther Förg: Lille maske monteret på stang/base af bronze, ca. 1990. Sign. Förg, 6/25. Patineret bronze. H. 12. Inkl. montering H. 26.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
47.000 DKK -
872/908
Günther Förg: Stele. Sign. Förg, 3/35. Grønpatineret bronze. H. 21
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/907
Günther Förg: Knie, 1994. Sign. Förg 94, 17/25. Bronze. H. 23.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/906
Poul Isbak: Stol. Sign. P.I. 10. Skulptur af rosa marmor. H. 50. B. 37. D. 38.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/905
Poul Isbak: Boksehandske. Sign. P.I. 98. Sort granit. H. 14. B. 29. D. 20
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
872/899
Keld Moseholm: Spring. Sign. KMJ 85. Skulptur af patineret bronze. H. 21. L. 141. B. 9.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
78.000 DKK -
872/894
Kjell Nupen: "Calcachi no. 11", 1994. Sign. K. Nupen 1999. Polykromt dekoreret lertøj. H. 135. Dia. ca. 70.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
872/886
Pablo Picasso: "Têtes", 1956. Stemplet Edition Picasso, Madoura Plein Feu (utydeligt) samt indridset i bunden Edition Picasso.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/885
Pablo Picasso: "Banderilleros", 1959 (1.7.59). 47/50. Fad af rød faience. Stemplet Madoura plein feu. Empreinte originale de Picasso. Diam. 42.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/872
Nobuo Sekine: "Phase of Nothingness". Granit monteret på metalsøjle og fod af træ. Samlet H. 70. B. 53. D. inkl. sokkel 27.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/871
Lynn Chadwick: "Two reclining figures", 1976. Sign. monogram stempel 76 (739), 3/8. Bronze. H. 11,5. L. 29. (2)
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
872/870
Kenneth Armitage: "Two Seated Figures". Sign. KA, 6/6 1957. Bronze. H. 32 B. 43 D. 31.
Vurdering :
500.000–700.000 DKK Hammerslag:
430.000 DKK -
872/862
Ib Geertsen: Rød-gul stabile, 1981-82. IG-nr. 1239. Usign. Figur af bemalet jern. H. 175, omkreds 400.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/861
Ib Geertsen: "Rundbevægelse II", 1997. IG-nr. 1603. Usign. Mobile i gult og rødt bemalet jern. H. 105, omkreds 320.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/831
Henry Heerup: Mor og barn, 1940erne. Usign. Polykromt bemalet granit. H. 40.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
872/824
Alexandre Kéléty: Hest. Sign. Kelety, Etling Paris. Bronze. Opsat på poleret skifer base. H. 26. L. 51.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK