Auktion 872
i Bredgade
Moderne malerier /
CoBrA
Malerier og skulpturer
877/638
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
873/822
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/858
Karel Appel: "Personnage", 1975-76. Sign. Appel. Olie på lærred. 81 x 60.
Vurdering :
250.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
872/857
Carl-Henning Pedersen: "Fuglekongen". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes 1985. Olie på lærred. 60 x 70
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/856
Karel Appel: Ansigt. Sign. Appel 70. Akryl på papir monteret på lærred. 51 x 67.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
872/855
Carl-Henning Pedersen: Maske og fugl, Molesmes 1995. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/854
Jacques Doucet: "Muraille de feu", 1989. Sign. Doucet. Olie på træ med collage. 73 x 92
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/852
Karel Appel: Figurkomposition. Sign. Appel. Akryl på papir monteret på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
872/851
Henry Heerup: "Dukkebarnet". Sign. Heerup 78. Olie på masonit. 71 x 110.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/850
Mogens Balle: "Masker", ca. 1950. Usign. Olie på lærred. 48 x 60.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/849
Asger Jorn: Uden titel, ca. 1968. Sign. Jorn. Akryl og olie på lærred. 48 x 37
Vurdering :
300.000 DKK Ikke solgt
872/848
Egill Jacobsen: Gul maske, 1981. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/847
Asger Jorn: "Localita bruciati", 1969. Sign. Jorn samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK Hammerslag:
380.000 DKK -
872/846
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 65. Akvarel, gouache og décollage på papir. Bladstørrelse 35 x 26.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
51.000 DKK -
872/845
Henry Heerup: Kvinde og satyr. Sign. Heerup 58. Olie på masonit. 80 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/844
Mogens Balle: "Ånde under sen himmel", 1965. Sign. M.B. Olie på lærred. 65 x 81
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/843
Egill Jacobsen: "Menuet i rødt". Sign. på bagsiden E.J. 74. Olie på lærred. 42 x 65
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
872/841
Pierre Wemaëre: "Où est fafane", 1982. Sign. P. Wemaëre samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 100 x 73.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/839
Henry Heerup: "Hellig Tre Konger (Julebillede)", 1938. Sign. på etiket på bagsiden Heerup. Olie på lærred. 80 x 110.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/838
Henry Heerup: Kvinde og skelet, 1960. Sign. Heerup 60. Olie på masonit. 65 x 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/837
Henry Heerup: "Den erotiske gartner". Sign. Heerup 1963 samt på bagsiden. Olie på masonit. 45 x 98.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/836
Else Alfelt: Bjergtinder med rosa himmel. Sign. Else Alfelt. Olie på lærred. 80 x 97.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/835
Carl-Henning Pedersen: "Blå figur i rum med dyr". Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1943 samt betitlet. Olie på lærred. 70 x 80
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/834
Carl-Henning Pedersen: "Lykkens røde skib", 1955. Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen 1955 med titel. Olie på lærred i to dele. Samlet 180 x 76.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/833
Carl-Henning Pedersen: “I høstens tid”, Molesmes-Bourgogne juli 2000. Sign., dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
95.000 DKK -
872/832
Asger Jorn: "Spansk danserinde", 1940. Sign. Asger. Olie på lærred. 22 x 9
Vurdering :
320.000 DKK -
872/830
Egill Jacobsen: Maskekomposition, ca. 1944. Usign. Olie på lærred. 90 x 72
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
872/829
Asger Jorn: Papegøje. Sign. Asger Jorn 44. Akvarel på papir. Lysmål 28 x 22
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK