Auktion 872
i Bredgade
Ældre møbler
Asiatisk kunst
3 emner
872/683
Kinesisk armstol af hardwood med flettet sæde, ryg med udskåret senere panel. Qing, 18. årh.s begyndelse.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/645
Kinesisk Kang bord af Huali wood, gennembrudte sider. 20. årh.s begyndelse. H 36. L. 98. B. 43.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/644
Kinesisk bord af Huanghuali. Mid Qing dynasty, 18. årh.s begyndelse. H. 87. L. 98. B. 47.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
380.000 DKK