Auktion 872
i Bredgade
Ure /
Konsol-, kamin- og vægure
Varia, møbler og tæpper
873/199
Eardley Norton: George III lygteur i kasse af mahogni. Sign. Eardley Norton, London. 18. årh.s slutning. H. 50. B. 30. D. 21.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/196
William Withers ca. 1770: George III lygteur. Sign. William Withers, London. Ca. 1770. H. 55. B. 28. D. 18.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
1726/1651
Fransk bordur af hvid marmor, værk med månefase samt kalender med dag-, dato- og månedsviser. 19. årh.s midte. H. 45.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
872/267
Orientalsk lygteur med spilleværk i kasse af rosentræ. Antageligt fransk værk, 19. årh.s begyndelse. H. 68. B. 38. D. 20.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/264
Fransk kaminur af forgyldt bronze og patineret bronze. Skiven sign. Moreau á Paris. 19. årh.s slutning. H. 65. B. 51. D. 20.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/263
Fransk Charles X kaminur af forgyldt og patineret bronze. Sign. Chonifsen á Paris. 19. årh. H. 63. B. 40. D. 13.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/262
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus med ungt par i renaissance dragter. 19. årh.s midte. H. 55. B. 38. D. 19.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/182
Jacobus Markwick, London ca. 1680: William & Mary lygteur med spilleværk. Sign. Jacobus Markwick, Londini. England, 17. årh.s slutning. H. 35. B. 24. D. 15.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/179
Thomas Wagstaffe: George III lygteur med spilleværk i kasse af mahogni. Sign. Tho. Wagstaffe, London. England, 18. årh.s slutning. H. 51. B. 32. D. 20.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/177
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/176
George Bates, London: Engelsk George III lygteur i kasse af mahogni. Sign. George Bates, London. 18. årh.s slutning.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK