Auktion 872
i Bredgade
Malerier og tegninger
872/6
Michael Ancher: En skagensfisker i sollys. Sign. M. A. Olie på træ. 35 x 29.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/5
Viggo Johansen: Sommerdag på Skagen Sønderstrand med udsigt til Klitgården. Sign. Viggo Johansen 1914 Skagen. Olie på lærred. 49 x 69.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
872/4
Carl Locher: Sommerdag med sejlskibe ud for kysten. Sign. Carl Locher Tisvilde 1898. Olie på lærred. 41 x 57.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/3
Michael Ancher: Ung knælende pige på stranden. Sign. M. A. 76. Olie på lærred. 55 x 36.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/2
Carl Locher: Sommerdag med store skibe ud for kysten. Sign. Carl Locher Skagen 1910. Olie på lærred. 41 x 57.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1
Michael Ancher: Strandparti med strikkende fiskerkone i solen. Sign. M. A. 20. Olie på træ. 60 x 40.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt