Auktion 872
i Havnen
Ældre malerier og møbler
1736/18
AFHENTES - Et par Anglo-indiske stole af rigt udskåret hardwood. Antageligt udført i Bombay, 19. årh.s anden halvdel. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
1732/66
Olga Alexandrovna: En skovlysning ved vintertide, Rusland. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 34 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1732/55
Henri Regnault: Italienske morraspillere foran et osteri. Sign. H. Regnault. Olie på lærred. 88 x 117.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
1732/56
Frederik Kraft: Parti fra Italien med udsigt til et tårn i bjergene. Sign. FKraft(sammenskrevet). Olie på papir monteret på lærred. 36 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1732/33
Johan Rohde: "I S. Bonaventuras klosterhave ...". Sign. Johan Rohde 1919. Olie på lærred. 63 x 148.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1732/41
Peder Mønsted: En flok børn leger ved vandhullet ud for en stråtækt gård i Alstrup, Samsø. Sign. P. Mønsted. Alstrup 1931. Olie på lærred. 35 x 51.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
1732/21
Harald Slott-Møller: Jagtgudinden Diana med to hunde. Sign. Harald Slott-Møller. Olie på lærred. 153 x 106.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1732/5
Johannes Larsen: "Vildgæs over Filsø". Sign. monogram 24. Olie på lærred. 60 x 78.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1732/1
Michael Ancher: Strikkende fiskerkone på Skagen Strand. Sign. M. A. 99. Olie på lærred. 38 x 48.
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt