Auktion 872
Ældre malerier og møbler
1731/210
Hollandsk standur i kasse af nøddetræ. Værk med månefase, sekund- og dagsangivelse. Sign. Nicol. Dornheck, Amsterdam. 18. årh.s midte. H. 240. B. 55. D. 30.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1731/97
Wilhelm Marstrand: "Italienske Landboere paa Vej til Byen". Skitse. 1869. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 43 x 57.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1731/38
Indisk gyngesofa 'Jhoola' af udskåret og bemalet træ. 20. årh.s begyndelse. H. 232. B. 208. D. 116.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1731/1
Alfred Schwarz: En amorin og ung pige i selskabskjole. Sign. Alf. Schwarz. Olie på træ. 96 x 70.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt