Auktion 872
i Havnen
Moderne kunst og design
1747/899
Børge Mogensen: Daybed med stel af patineret eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med blåternet uld. Model 4312.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1736/776
Serveringsvogn af riopalisander opsat på hjul. Ene ende med klap. Front med fem skuffer.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1736/655
Sven Dalsgaard: "Opskrift (Flæsk)", 1978. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på træplade. 60 x 60.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1734/980
Peter Hvidt, tilskrevet: Fritstående 2,5 pers. sofa opsat på runde, tilspidsende ben af bøg. Betrukket med lyst stof, ryg dybthæftet med krydssting.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1731/533
Anders Moseholm: "The View.com", 2013. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på aluminium. 123 x 245.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1731/534
Erik Chambert, tilskrevet: Fritstående "Swedish Grace" daybed/chaiselong med stel af mørkpoleret eg. Betrukket med messingsømbeslået rødt stof.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1731/521
Ulrik Møller: "U.T. (Landskab ved Bøgebjerg)", 1998. Sign. og dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 90.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK