Auktion 872
Asiatisk kunsthåndværk
Varia
1738/1680
Stort kinesisk røgelseskar af patineret bronze i arkaistisk stil, 19. årh. H. 13 cm L. 38 cm B. 25 cm. Tilhørende stand af hardwood.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1734/1639
Kinesisk moonflask vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og emaljefarver. Qianlong mærket, men Republik 1912-49. H. 44 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1734/1509
Et par kinesiske vaser af porcelæn. Mærket Shen De Tang, 19.-20. årh. H. 36,5 cm. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
1731/1594
Kinesisk skål af sølv, Wang Hing, Hong Kong 19. årh.s slutning. Vægt 443 gr. H. 8,5 cm Diam. 18,5 cm. Tilhørende samtidig stand af udskåret træ.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1731/1519
Osmannisk bæltespænde af forgyldt metal. Sandsynligvis Grækenland, 19. årh. L. 33 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1731/1507
"Jiangyi" taoistisk præstekåbe. Kina. Qing, 19. årh. H. 138 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt