Auktion 1831
1831/822
Poul Henningsen: "Kuglen". Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 65. Diam. 60.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/819
Hans J. Wegner: "Cigaren". Lænestol med stel af eg, hynder betrukket med gråblåt uld. Model GE 240. Udført hos Getama.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/821
Corneille: Figurkomposition. Sign. Corneille 91, 42/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 68 x 50.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/820
Tre stammefigurer af udskåret træ. 20. årh. H. 25-44. (3)
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
1831/816
Hans J. Wegner: Et par armstole af bøg med tremmeryg. Løse hynder betrukket med dybthæftet sort skind. Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/817
Peter J. Lassen: "Montana". Reolvæg af hvid-/lysegrålakeret MDF, bestående af syv moduler samt to sokler. (9)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/802
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af mørkbejdset træ, betrukket med blomstret møbelstof. 1930-40erne.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/814
Hans J. Wegner: Et par lænestole af eg. Sæde og ryg betrukket med rød uld. Udført hos Getama, Gedsted. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/810
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/809
Børge Mogensen: Fritstående tre pers. sofa med ben af teak. Betrukket med sort skind. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/808
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/803
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/807
Dansk møbeldesign: Et par skamler med stel af bejdset bøg, svævende sæde med grønt uld. 1950-60erne. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/806
Arne Vodder: Armstol af palisander, opsat på tilspidsede ben, sæde med sort skind. Model 404. Udført hos Sibast.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/804
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/801
Finn Juhl: Sofabord af nøddetræ med klapper, sko af messing. Stemplet hos Anton Kildeberg. H. 61. L. 69/125. B. 48.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/800
Dansk snedkermester: Overpolstret lænestol med ben af bøg, betrukket med lyst dybthæftet uld. 1930-40'erne.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/798
Børge Mogensen: Et sæt på tre stole af eg, udspændt med patineret kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/797
Dansk maler, 20. årh.: Kompositioner. Sign. Sys P. Tre olie på lærred. 54,5 x 51 - 60 x 45,5. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
280 DKK -
1831/792
Kai Kristiansen: Armstol med stel af palisander, løse hynder betrukket med grønt uld. Udført hos Magnus Olesen.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/796
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/795
Italiensk maler, 20. årh.: Blomstrende frugttræer. Utydeligt monogram. Olie på malerpap. 19 x 29.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1831/794
Eigil Wendelboe-Jensen: Rødben i vandkanten. Sign. E. Wendelboe J. 1923. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 47,5 x 62.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/793
Dansk møbeldesign: Trekantet sofabord af teak med afrundede hjørner, tre skråtstillede ben af eg. H. 49. L. 124. B. 74.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
1831/742
Russisk design: Bordlampe af bakelit med skærm af opalglas. 20. årh.s begyndelse. H. 45.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/789
Børge Mogensen: Fritstående sofa af eg. Betrukket med ternet uld. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. L. 165.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/791
Hans J. Wegner: "AT 305". Fritstående skrivebord af patineret eg. Front med tre skuffer, sider med klapper.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/785
Børge Mogensen: "Medestolen". Lænestol med stel af eg. Sæde og ryg udspændt med flet, løse hynder betrukket med ternet uld.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/788
Dansk møbeldesign: To-personers sofa med stel af bejdset bøg, betrukket med grønt møbelstof. 1940'erne. L. 134.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/786
Rud Thygesen, Johnny Sørensen: "Kongeserien". Fire armstole samt cirkulært sofabord af mahogni. H. 54. Diam. 70. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1831/784
Arne Jacobsen: "Svanen". Hvilestol med stel af formbøjet teak, skalformet sæde og ryg betrukket med sort uld. Fritz Hansen.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1831/781
Bjørn Wiinblad: Bordlampe af stentøj med mørk glasur og dekorationer i guld. Sign. Bjørn Wiinblad. H. inkl. fatning. 82.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/780
Dansk møbeldesign: Serveringsvogn af eg med to hylder. H. 60. L. 77. B. 50.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/778
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen 96. Mixed media på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/777
Jais Nielsen: Fad af lertøj, dekoreret med polykrome glasurer samt motiv forestillende Josef og Potifars hustru. Diam. 39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/776
Grete Jalk: Briks af eg med medestel. Madras samt rygstøtte betrukket med ternet olivengrøn/sort uld.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1831/775
Jais Nielsen: En vase samt to skåle af hhv. stentøj og lertøj. Modelleret med bibelske motiver i relief. H. 3,2 - 21. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/774
Illum Wikkelsø: Organisk formet sofabord af teak. H. 49. L. 163. B. 80.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/769
Ulla Henriette Bille: Portræt af en ung kvinde. Sign. U. Bille. Olie på lærred monteret på malepap. 50 x 40.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/773
Dansk design: Justérbar standerlampe med stamme af patineret messing med skærm af grøn metal. H. 168. Lysarm L. 65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/772
Eva Stæhr-Nielsen, Arne Bang: To vaser af stentøj. Sign. E. St. N. samt mongram nr. 116. H. 9,5 og 12. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/771
Alvar Aalto: Serveringsbord med stel af formbøjet birk, top samt underliggende hylde af hvid laminat. Hjul af hvidlakeret træ.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/770
Ubekendt møbeldesign: Cake stand af eg med to cirkulære hylder. 1950'erne. H. 61.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/768
Dansk møbeldesign: Dameskrivebord/toiletbord af palisander. H. 71/76. B. 100. D. 46.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1831/765
Børge Mogensen: Sofabord af massiv eg med messingsprosser. H. 54. L. 186. B. 69.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/766
Erik Jørgensen: Fritstående tre pers. sofa med stel af eg. Betrukket med lyst og blåt stribet uld. H. 77.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1831/763
Hans J. Wegner: "Y-stolen". Et sæt på fire armstole af eg. Sæde med flettet papirgarn. Udført hos Carl Hansen & Søn. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/762
Dansk design: "Silva Lampet". Et par væglamper af palisander med skærme af aluminium. Udført hos Lyfa. H. 19. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
1831/756
Hans J. Wegner: "GE 290A". Højrygget lænestol med stel af eg. Sæde og ryg betrukket med grønt uld. Udført hos Getama.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/761
Bjørn Wiinblad: Vase i form af kvinde til hest, flødekande med låg, krukke i form af fugl og lysestage i form af engel. H. 10-28,5. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/760
Hans J. Wegner: "FH 1934". Et sæt på fem stole med stel af lakeret bøg, sæde betrukket med blåt stribet stof. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/759
Jørgen Gammelgaard: Fritstående tre-personers sofa med runde ben af stål. Betrukket med sort skind. Udført hos Erik Jørgensen møbler. L. 202.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/758
Steen Østergaard: "Tango". Lounge stol med stel af stål. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/757
Robert Jacobsen: Kompositioner. Sign. Litografier i farver. Bladstørrelse 52 x 67,5 og 60 x 63. U.r. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/755
Karl Gustav Hansen: "Susanne". Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 1865 g. (66)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/753
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/752
Nils Kähler, m.fl.: Fem vaser samt bordskål af stentøj og lertøj. Delvis udført hos Kähler. H. 5-19. Diam. 10-27. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/749
Arne Jacobsen: "Oxford". Kontorstol med hjul og fempasfod af aluminium. Betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/739
Ole Jensen: Prototype opvaskebalje af rød gummi. Unik. H. 14,5. L. 30. B. 30. Opvaskebørste med træskaft medfølger. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
280 DKK -
1831/747
Kai Nielsen: Tre figurer af keramik, dekoreret med hvid hhv. mat og blank glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 18 - 29,8. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
1831/745
Kurt Trampedach: Udstillingsplakat. Sign. Trampedach, 1992. Offset i farver. Bladstørrelse 135 x 96,5. U.r.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/744
Mona Askær: Abstraktion. Sign. på bagsiden Mona Askær, 2016. Akryl på lærred. 70 x 70. U.r.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK