Auktion 1831
1831/5018
Romerske kejserdømme, Gratianus, 367-383, Siliqua, præget i Trier, VRBS ROMA, 2,08 g, RSC 86a, RIC 27f
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/5017
Romerske kejserdømme, Julianus II, 361 - 363, Siliqua, præget i Arelate (Arles), VOT V MVLTIS X, TCON, 2,09 g, RIC 296
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/5016
Romerske kejserdømme, Severus II, caesar 305 - 306, Follis, præget i Serdica, 12,63 g, RIC 13a
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
600 DKK -
1831/5015
Romerske kejserdømme, Aurelian, 270 - 275, 5 stk. Antoninaner fra Siscia og Cyzicus.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/5014
Romerske kejserdømme, Philippus II, 247 - 249, Sesterts, præget i Rom, LIBERALITAS AVGG III, 18,15 g, RIC 267a (R), C 18
Vurdering :
750 DKK Hammerslag:
700 DKK -
1831/5013
Romerske kejserdømme, Philippus I, 244 - 249, Antoninian, præget i Rom, SAECVLARES AVGG, COS III, 3,71 g, RSC 193, RIC 24
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
600 DKK -
1831/5012
Romerske kejserdømme, Julia Soaemias, 218 - 222, Denar, præget i Rom, VENVS CAELESTIS, 2,94 g, RSC 14, RIC 243
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
1831/5011
Romerske kejserdømme, Macrinus, 217-218, Denar, præget i Rom, SALVS PVBLICA, 2,95 g, RSC 116a, RIC 86
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
600 DKK -
1831/5010
Romerske kejserdømme, Commodus, 181 - 192, Denar, præget i Rom, P M TR P XIII IMP VIII COS V P P, 2,78 g, RIC 167, RSC 532
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
600 DKK -
1831/5009
Romerske kejserdømme, Antoninus Pius, 138 - 161, Denar, præget i Rom, COS IIII, 3,09 g, RIC 183, RSC 304
Vurdering :
600 DKK Hammerslag:
700 DKK -
1831/5007
Romerske kejserdømme, Hadrian, 117 - 138, Denar, muligvis præget i Antiochia, P M TR POTES III COS III, 3,33 g, RIC-, RSC 1179e, Strack 11 - Sjælden
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/5006
Romerske kejserrige, Tiberius, 14 - 37 e. Kr., denar, Lugdunum (Lyon), 36 - 37 e. Kr., RIC 30, C 16 - "Skattens mønt" fra Bibelen
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/5004
Romerske Republik, T. Carisius, 46 BC, Denar, Rom, Cr. 464/4, Syd. 986, 3,66 g, partielt svagt præget - smuk gammel toning
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
950 DKK -
1831/5001
Antikkens Grækenland, Thrace, Apollonia Pontika, ca. 450 - 400 f. Kr., diobol, SNG Cop. 459; Chersonesos, 386 - 338 f. Kr., hemidrakme, SNG Cop. 843. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/5000
Antikkens Grækenland, Thrace, Apollonia Pontika, 450-400 BC, drachme, SNG Cop. 452
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/1668
Fem proptrækkere af tin og jern. Ca. 1900. L. 10-12,5. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1666
"Stjerne Riflet Jul". Middagsservice af benporcelæn, Kgl. P., dekoreret med sløjfer og granguirlande i transferprint og guld. (15)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/1665
Et par lysestager af delvis forgyldt og patineret bronze, rigt støbt med løvehoveder og ornamentik. Ca. 1900. H. 29. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1664
Et par prydvaser af patineret og bronzeret metal, støbt med masker og ornamentik. Ca. 1900. H. 49,5. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1831/1663
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1662
Krucifiks af udskåret træ, stående på base af sortlakeret træ og skildpadde. 19. årh. H. 73.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1661
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1659
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
300 DKK -
1831/1657
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1655
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1654
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1648
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/1642
Grønlandsk perlebroderi billede. Ca. 1975. Rammemål 104 x 84.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1653
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
1831/1652
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/1651
Barok målebæger? af malm med støttefod, indvendig fortinnet. 18. årh. H. 5,5. L. 22.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1650
Et par samt enkelt dørhåndtag af messing støbt med fabeldyr. 18. årh. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1649
Louis XVI dørlås af jern med håndtag af messing, to nøgler medfølger. Ca. 1780. H. 13. B. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1640
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1831/1647
Seks dækketallerkener af sølv. Udført hos K. C. Herman samt Cohr m.fl. 1920-30'erne. Diam. 24,5-25. (6)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1646
Et par barokform stager af messingmalm, balusterformet stamme opsat på sekskantet fodstykke. 19.-20. årh. H. 26. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
1831/1645
Dobbeltkapslet herrelommeur med støvkapsel af 14 kt. guld. 20. årh.s begyndelse. Vægt ca. 90 gr. Diam. 4,8.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1831/1644
Fragment af plakette af porcelæn, dekoreret i farver med ruin og kystlandskab. 18.-19. årh. Ramme 21 x 22.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1643
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1641
Dørhåndtag af bronze. Ca. 1780. L. 17,5.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1639
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1831/1637
Husquarna enkeltskuds haglgevær model 14 med Remington lås uden nummer i kaliber 16. (1)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/1636
Friderich Ostermann: En jernbeslået fuldskæftet flintlåsriffel. Ca. 1710. L. ca. 77 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1831/1635
Flintdolk type II i grålig flint ca. 18,5 cm. lang. (1)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1634
Dansk musket M/1794 ændret til perkussion og med afkortet forskæfte.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/1633
Tysk hirschfænger i skede og to krudthorn. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
1831/1632
Færøsk grindekniv med greb og skede af mahogni, rigt indlagt med grindehval og fangstredskaber af messing. Mora klinge af rustfrit stål. 20. årh. L. 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
1831/1631
Lommeur af 14 kt. guld med sidetryk. 1880-1900. Vægt ialt 67 gr. Kassediam. 43 mm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1630
To par dørhåndtag i form af hånd med pind. Ca. 1800. L. 14,5 og 11. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1629
Baccarat m.fl.: "Medici" vase og isspand af slebet krystalglas. 20. årh. H. 19 og 14. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/1628
"Perlestellet". Fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Kgl. P. Unummereret. Diam. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1627
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
1831/1626
Ostindisk fiskefad med rist af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med blomster og frugt. 18.-19. årh. L. 42. B. 36.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/1625
Dørhåndtag af messing. 18. årh. L. 17,5.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1619
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/1624
"Mælkespand" af porcelæn, modelleret med vædderhoveder. Sèvres stil. 19. årh.s slutning. H. 21,5/26. Diam. 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1623
Tre dele sølv bestående af empire kande samt to kandisskåle. 19. årh. H. 13-20,5. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1622
Et par franske saltkar af sølv. 18. årh.s slutning. Vægt ca. 152 gr. H. 6. Diam. 7,3. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/1620
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/1621
Fransk kompotske af sølv. Uidentificeret mester. 19. årh. Graveret med alliancevåben og grevekrone. L. 21,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1618
8 finske dolke i skeder. (8)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1617
Dansk såkaldt "sort" dolk for marinen omkring 1870 i skede. (1)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK