Auktion 1831
i Havnen
1831/771
Alvar Aalto: Serveringsbord med stel af formbøjet birk, top samt underliggende hylde af hvid laminat. Hjul af hvidlakeret træ.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/765
Børge Mogensen: Sofabord af massiv eg med messingsprosser. H. 54. L. 186. B. 69.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/766
Erik Jørgensen: Fritstående tre pers. sofa med stel af eg. Betrukket med lyst og blåt stribet uld. H. 77.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1831/763
Hans J. Wegner: "Y-stolen". Et sæt på fire armstole af eg. Sæde med flettet papirgarn. Udført hos Carl Hansen & Søn. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/760
Hans J. Wegner: "FH 1934". Et sæt på fem stole med stel af lakeret bøg, sæde betrukket med blåt stribet stof. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/759
Jørgen Gammelgaard: Fritstående tre-personers sofa med runde ben af stål. Betrukket med sort skind. Udført hos Erik Jørgensen møbler. L. 202.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/758
Steen Østergaard: "Tango". Lounge stol med stel af stål. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/755
Karl Gustav Hansen: "Susanne". Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 1865 g. (66)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/739
Ole Jensen: Prototype opvaskebalje af rød gummi. Unik. H. 14,5. L. 30. B. 30. Opvaskebørste med træskaft medfølger. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
280 DKK -
1831/747
Kai Nielsen: Tre figurer af keramik, dekoreret med hvid hhv. mat og blank glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 18 - 29,8. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
1831/736
Harald Nielsen: Lille cirkulær øreskål af sterlingsølv med hamret overflade. Georg Jensen 1933-1944. Dessin 810. Vægt 140 g. H max. 2,5. L. 15,9.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/741
Jens H. Quistgaard: Rektangulært fad af massivt stavlimet wengé. Stemplet JHQ. Udført og stemplet hos Dansk Designs Denmark. H. 5,5. B. 25. L. 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/740
Tchai Munch: To vægrelieffer af hhv. lilla og grønt glas med elementer af polykromt glas. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/731
Tobias Møhl, Trine Drivsholm: "Black Net". Stor, skulpturel vase af klart og gråsort glas. Unik. H. 43.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1831/733
Kähler: Vase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 35,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/734
Kähler: Gulvvase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 49.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/732
Carl Fagerlund: Bordlampe af mørkerødt glas med overfang af klart glas, støbt i firesidet form. H. 29,5./50,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
1831/724
Dansk møbeldesign: Cirkulært spisebord af mahogni med udtræk og tre tillægsplader. H. 76. Diam./L. 120/270. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/720
Svensk møbeldesign: Et par hvilestole med kølleben af bejdset bøg. Sæde og ryg betrukket med brunt lammeskind. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1831/722
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/702
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1190 g. (42)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/701
Egill Jacobsen: To kompositioner. Begge sign. EJ 83 og 85, særtryk. Litografier i farver. Lysmål 52 x 40. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/700
Ivan Weiss: Tre skåle af stentøj modelleret i firesidet, let konveks form. Dekoreret med grå og brune glasurer med blå elementer. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
1831/699
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen, E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/697
Andy Warhol: "Marilyn Monroe". Stemplet på bagsiden "fill in your own signature". Serigrafi i farver. Bladstørrelse 91 x 91. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/686
Morten Nielsen: Kvinde, der vasker hår. Utydeligt stemplet i bunden. Figur af rødmalet cement. H. 42.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/696
Vurdering :
1.000–1.200 DKK Hammerslag:
280 DKK -
1831/695
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj modelleret i bølgende form. Dekoreret med blågrå og grøn glasur. H. 8,6 - 9. Diam. 23,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/687
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/694
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, modelleret med vertikale riller. Dekoreret med blå og blågrå glasur. Sign. monogram, 122. H. 9,6. Diam. 21. - 21,7.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/693
Arne Bang: To lave fade samt en cylinderformet vase af stentøj. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/691
Stephan Rostrup: Komposition. Usign. Olie på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
1.000–1.200 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/692
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/689
Peter Brandes: Komposition. Sign. P. Brandes, 10/180. Litografi i farver. Bladstørrelse 120 x 169.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/688
Christian Dotremont, Mogens Balle: Komposition, 1975. Sign. Balle, Dotremont. Litografi i farver. Lysmål 45 x 58.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/671
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1831/685
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/684
Johannes Hedegaard: Pige med krukke. Sign. Johannes Hedegaard 46. Skulptur i brændt ler. H 26.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/682
Erling Jørgensen: Abstraktion. Sign. Erling Jørgensen 1953 samt på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/680
Henry Heerup: "Kolding 83". Sign. Heerup. Litografisk plakat i farver. Lysmål 71 x 59.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/679
Ole Schwalbe: Udstillingsplakat fra 1979. Sign. Schwalbe 79. Litografisk plakat i farver. Lysmål 79 x 38.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/675
Helge Holmskov: Legende børn. Sign. HH 54. Model af gips. H. 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/676
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/674
Kjeld Jensen: Komposition. Sign. K. J. 65. Olie på lærred. 60 x 74. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/673
Mogens Andersen: To komposition. Begge sign. og nummererede. Litografier i farver. Bladstørrelser 76 x 54. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/669
Lone Høyer Hansen: Uden titel. Sign. LHH, 2000. Vægrelief af bemalet metal. H. 39. B. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/660
Per Kirkeby: Komposisiton. Sign. PK 82, 200/300. Litografi i farver. Lysmål 63 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/670
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/667
Peter Brandes: Komposition. Sign. Peter Brandes 7/100. Litografi i farver. Bladsstørrelse 55 x 75.
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
700 DKK -
1831/668
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
1831/664
Hans Hansen: "Arvesølv 19". Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Samlet vægt 2016 g. (39)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/666
Lone Bank: Kube. Sign. Lone Bank. Bemalet træ med udskæringer. 16 x 16 x 16.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/661
Peter Hove Olesen: Årets Pressefotograf 2011, "Den Sidste Nadver" taget efter jordskælvet på Haiti. Sign. med dedikation på bagsiden.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/665
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/659
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1831/658
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
950 DKK -
1831/657
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/656
Ernst Eberlein: Mandril med unge. Sign. E. Eberlein. Skulptur af bronze. H. 23.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/655
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/652
Tal R: Komposition. Sign. Tal R. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/654
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/653
Christian Lemmerz: To kompositioner. Begge sign. Lemmerzs 98, 18/20. Raderinger. Bladstørrelse 50 x 38. Uindrammede. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK