Auktion 1831
i Havnen
602 emner
1831/6
Nyrokoko chaiselong af mahogni. Danmark, ca. 1860. L. 165.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/2
Et par gustavianske taburetter af hvidmalet træ, udskåret sarg med bord og rosetter, runde kannelerede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 45. B. 43. D. 36.(2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/1
Gerda Wegener: Erotisk sceneri. Sign. Gerda Wegener. Pen og vandfarve. Oval. 30 x 39.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK