Auktion 1831
i Aarhus
-
1831/40
Et par hollandske Régence stole af nød og eg, rigt prydet intarsia i lyst træ, sæder med gyldent brokade stof. 18. årh. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/43
Leopold Günther-Schwerin: Udsigt over Schwerin. Sign. L. Günther. Olie på lærred monteret på malepap. 47,5 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/42
Empire kommode af elmetræ, let buet front med tre skuffer. Ca. 1810. H. 81,5 B. 71. D. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
1831/39
N. F. Schiøttz-Jensen: Sommeraften ved Lønstrup. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen, Lønstrup 1909. Olie på lærred. 38 x 49,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/7
Janus la Cour: Parti fra Alperne. Sign. J. la Cour. Olie på lærred monteret på plade. 25 x 34.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1831/34
Gustaviansk chatol af hvidmalet træ, front med tre skuffer og skriveklap, bag hvilken små skuffer. Ca. 1800. H. 110. B. 115. D. 57.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/32
Napoleon III spillebord af sortlakeret træ, prydet med monteringer af forgyldt bronze. Frankrig. 19. årh. H. 75. L. 86. B. 44/86.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/27
Carl Locher: "Sommeraften i Sundet", "Skagen storm" og mariner. Syv raderinger. Lysmål 13 x 21,5 - 29,5 x 39,5. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/31
Vilhelm Arnesen: "Antwerpen Havn, en skyet dag". Sign. Vilh. Arnesen, 1890. Olie på lærred. 45,5 x 73,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/30
Ampel af matglas, dekoreret med blomster i kartoucher. 20. årh. H. 45.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/28
Fransk bombéformet kommode af nøddetræ, prydet med beslag af bronze, plade af marmor. 19. årh. H. 86. B. 125. D. 65.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/22
Søjlebord af forgyldt metal, indlagt med plaketter af porcelæn dekoreret med blomster. Sevres stil. 20. årh. H. 74. Diam. 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/20
Napoleon III bordvitrine af mahogni med beslag af bronze, opklappelig plade hvorunder rum. 19. årh. H. 79. L. 59. B. 39,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/19
Hamiliton Macallum: Fiskere på standen med dagens fangst. Sign. H. Macullum. Olie på lærred. 30 x 22.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
1831/18
Louis XVI spillebord af gråmalet og guldstafferet træ, i hver hjørne udtræksplade, kannelerede ben. Ca. 1780. H. 77. L. 88. B. 42/85.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/16
Et par Louis XVI armstole af delvis guldstafferet bøgetræ. Prydet med medaljon formet ryg, perlestaf og volutter. Ca. 1780. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/15
Ubekendt maler, 18.årh.: Portræt af en fornem dame. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 61 x 50,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/14
Salonbord af palisander rigt indlagt i ben med påfugle, blomstrende træer og guirlander. 19. årh. H. 75. Diam. 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/12
Flamsk Aubusson tapet/gobelin fragment, vævet med landskab, i baggrunden slot. 18. årh.s begyndelse 254 x 273.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1831/11
Peltro William Tomkins: To scenerier fra Slaget på Reden. Kobberstik. Lysmål hver 51 x 73,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/8
Rococo flisebord af hvidmalet træ med blomster og bladværk i blåt, plade med 35 hollandske fliser. Ca. 1750. H. 79. L. 94. B. 69.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/4
Pragt konsol med tilhørende spejl af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med krone, rocailler, guirlander, blomster og bladværk. Rococoform. 21. årh. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1831/3
Paul Fischer: Kystparti med drivende skyer. Sign. Paul Fischer. Olie på plade. 21 x 32.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK