Auktion 1831
i Aarhus
-
1831/640
Dansk snedkermester: Overpolstret lænestol i organisk form, betrukket med gulligt uld. Ben af bejdset bøg. 1930-40'erne.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/633
Harald Sonesson: Stumpen med fyldepen, originalillustration Sign. HS. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 28 x 22,5. U.r.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/574
Just Andersen: Bordlampe af diskometal med dråbeformet, kantet korpus. Stemplet monogram Just A., 2256. H. inkl. skærmholder 52.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1831/571
Kurt Østervig: Tre-personers sofa samt høj- og lavrygget lænestol med ben af eg og negle af teak. Udført hos Rolschau Møbler. Sofa L. 170. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/560
Hans J. Wegner: "GE 290". Et par lænestole af eg, løse epedahynder betrukket med grønternet uld. Udført hos Getama. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/558
Svend Weihrauch: "Nr. 18". Bestik af sterlingsølv, bestående af 48 dele. Udført hos F. Hingelberg. (48)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/556
Albert Bertelsen: "Maleri II". Sign. Albert samt på bagsiden Albert Bertelsen, 2004. 35,5 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/554
Erik Buck: Seks armstole af palisander, sæde og ryg betrukket med originalt sort skind. Oddense Maskinsnedkeri. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/550
Hans J. Wegner: "Bamsestolen". Øreklapstol med negle af teak og ben af bejdset bøg, blåt uld. Udført hos AP-Stolen.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
1831/548
Finleif Mortensen: Landskab, Færøerne. Sign. F. Mortensen, 07 samt på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/544
Mogens Koch: Skab med tilhørende sokkel samt bogkasse af mahogni. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1831/540
Henry Rosengren Hansen: Skænk af palisander, front med fire skydelåger bag hvilke hylder og bakker. H. 80. B. 239,5. D. 47.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1831/528
Hans J. Wegner: "Cigaren". To-personers sofa med stel af eg, hynder med gråblåt uld. Model GE 240. Udført hos Getama. L. 122.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/526
Jacob Hermann: Seks armstole med stel af palisander, sæder med rødbrunt farvet skind. Model 69. Udført hos Randers Møbelfabrik. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1831/524
Niels Helledie: Trefløjet relief af bemalet træ og sandstøbt glas med kristus og fugl. Usigneret. 50 x 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/522
Harry Østergaard: Otte spisebordstole med stel af mahogni, profileret rygstykke af palisander, betræk af rosafarvet uld. (8)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/508
Zacharias Heinesen: Bygd, Færøerne. Sign. ZH 80. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1831/506
Poul Henningsen: "Bombardement". Lysekrone med forkromet stel, lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Diam. 67.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1831/504
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med vippebeslag, stamme af stål, betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1831/500
Børge Mogensen: "Den spanske stol". Et par armstole af massiv eg. Sæde og ryg af patineret kernelæder. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
1831/182
Herman Jensen: Portræt af en mand hat og grønt slips. Sign. Herman Jensen. Olie på lærred. 53 x 45,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/178
Semiantik Isfahan tæppe med kurkuld, klassisk design med slyngede grene, blomster og bladværk på lys bund. Persien. Ca. 1960. 236 x 160.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/161
Canape af forgyldt og udskåret træ, ryg og sider med flet. Rococoform. 20. årh.s begyndelse. L. 112.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/177
Täbriz "paladstæppe", rigt prydet med portaler, slyngede grene, ornamentik, blomster og bladværk på rød bund. Persien. 20. årh. 481 x 303.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/176
Engelsk vitrine af mahogni indlagt med intarsia, front med glaslåger og skuffer. 20. årh.s begyndelse. H. 170. B. 92. D. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/173
E. Rasmussen Eilersen: Dansk efterårslandskab. Sign. E.R. Eilersen. Olie på lærred. 42 x 61.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/163
Ubekendt maler, 20. årh.: Marine med sejlbåde ved en havneindsejling. Sign. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/162
Italiensk lysekrone af udskåret og bemalet træ med fem svungne lysarme. 20. årh. H. 55. Diam. 54.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1831/156
Anatolsk Kelim tæppe, klassisk design med gentagelsesmønster på lys blå bund. 20. årh. 215 x 136.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/148
Pauline Thomsen: "Storketag". Sign. P.T. 93. Olie på lærred. 64,5 x 68,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/147
Empire spejl i ramme af mahogni, øverste spejlglas med bemalet dekoration. 19. årh.s begyndelse. H. 158. B. 61.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/145
P. S. Krøyer: "To Skagensdrenge". Tryksign. P. S. Krøyer Skagen 92. Litografi i farver. Lysmål 27,5 x 33,5.
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1831/142
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med farverige blomster. Usigneret. Olie på lærred. 64,5 x 78.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/139
Pakistansk løber, klassisk design med gentagelsesmønster på grøn bund. 20. årh. 266 x 78.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/135
Ubekendt maler, 19. årh.: Bjerglandskab med en bondekone på vejen. Sign. Bachmann. Olie på lærred. 53 x 90.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/134
John I. McClymont: En bondekone driver køerne hjem ved solnedgang. Sign. McClymont 1900. Olie på plade. 36 x 25.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1831/119
Et sæt på fire senempire armstole af mahogni, svungne armlæn, tilspidsede ben med kanneleringer. 19. årh. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
1831/133
Jens Hansen-Aarslev: "Bacchanalia". Usigneret. Sepia på papir. Lysmål 10 x 12.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/123
Marie Luplau: Herreportræt. Sign. monogram ML, 75. Sign. monogram ML, 75. Olie på lærred. 32 x 28,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/132
George III chatol af mahogni med vitrineoverdel, front med skriveklap og skuffer. England. Ca. 1800. H. 226. B. 114. D. 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/127
Orientalsk og kurdisk Kelim tæppe, klassisk horisontal mønstre samt tyrkisk Van Kelim tæppe. 20. årh. 155 x 89, 155 x 106 og 202 x 161. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/126
Kirman tæppe, klassisk design med slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh. 213 x 152.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/114
Sign. Nain tæppe med silke, klassisk medaljon design med slyngede grene, ornamentik, blomster og bladværk på lys bund. Persien. 20. årh. 236 x 147.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/108
Christian Blache: Optrukne fiskekuttere på stranden i Hirtshals. Sign. Chr. Blache, Hirtshals, 1918. Olie på malepap. 31 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/113
Julius Paulsen: Aftenlys i haven. Sign. J. P. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/112
Et par nyrococo armstole af sortbejdset træ, prydet med skæringer, forben med messinghjul. 19. årh. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1831/111
William Stuhr, Gottfried I Engelmann, ubekendte malere 19.-20. årh.: Havnepartier, portræt og landskab. Delvist sign. (4)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
110 DKK -
1831/109
Ubekendt kunstner: Flodparti fra alperne. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 100.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/107
Dansk maler, 19. årh.: Vinterlandskab fra Falster med skøjteløbere på søen. Sign. B. 1879. Olie på lærred. 36 x 45,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
1831/106
Semiantik Kirman tæppe, klassisk niche design med ornamentik, fugle, slyngede grene, blomster og bladværk på lys bund. Persien. Ca. 1960. 215 x 138.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/105
To Sirjan tæpper, klassisk design med ornamentik, kantede medaljoner. Persien. 20. årh. 219 x 160 og 233 x 162. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/104
Søjle af komposit støbt med figurer, ornamentik og drueranker. 20.-21. årh. H. 76.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/103
Edvard Saltoft: Barneportræt. Sign. Saltoft. Litografisk tryk. Trykmål 29 x 26.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
160 DKK -
1831/102
C. G. Kratzenstein Stub, tilskrevet: Portræt af Andreas Dobert Kalleberg. Usigneret. Olie på lærred i oval. 47 x 37,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/101
Louis Jensen: Sommerlandskab med solskin ved en andedam. Sign. Louis Jensen, 1893. Olie på lærred. 40 x 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/98
Ubekendt maler, 19. årh.: Dameportrætter, det ene af "Anna 1862". Usignerede. To pasteller på malepap. Ovale. Hver 58 x 45. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/68
E. Rasmussen Eilersen: Bjerglandskab fra Italien med udsigt over vandet. Sign. E. R. Eilersen. Olie på lærred. 35 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/67
Nordahl Grove: Sommerlandskab med et storkepar ved en sø. Sign. Nordahl Grove. Olie på lærred. 58 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/51
Vilhelm Bille: Marine med to-master for læns. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 58 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/48
Kirman "paladstæppe", klassisk medaljon design med slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh.s slutning. 547 x 367.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
1831/40
Et par hollandske Régence stole af nød og eg, rigt prydet intarsia i lyst træ, sæder med gyldent brokade stof. 18. årh. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/43
Leopold Günther-Schwerin: Udsigt over Schwerin. Sign. L. Günther. Olie på lærred monteret på malepap. 47,5 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK