Auktion 1831
i Aarhus
1831/810
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/808
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/803
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/807
Dansk møbeldesign: Et par skamler med stel af bejdset bøg, svævende sæde med grønt uld. 1950-60erne. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/806
Arne Vodder: Armstol af palisander, opsat på tilspidsede ben, sæde med sort skind. Model 404. Udført hos Sibast.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/804
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/801
Finn Juhl: Sofabord af nøddetræ med klapper, sko af messing. Stemplet hos Anton Kildeberg. H. 61. L. 69/125. B. 48.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/800
Dansk snedkermester: Overpolstret lænestol med ben af bøg, betrukket med lyst dybthæftet uld. 1930-40'erne.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/798
Børge Mogensen: Et sæt på tre stole af eg, udspændt med patineret kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/797
Dansk maler, 20. årh.: Kompositioner. Sign. Sys P. Tre olie på lærred. 54,5 x 51 - 60 x 45,5. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
280 DKK -
1831/792
Kai Kristiansen: Armstol med stel af palisander, løse hynder betrukket med grønt uld. Udført hos Magnus Olesen.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/796
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/795
Italiensk maler, 20. årh.: Blomstrende frugttræer. Utydeligt monogram. Olie på malerpap. 19 x 29.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1831/794
Eigil Wendelboe-Jensen: Rødben i vandkanten. Sign. E. Wendelboe J. 1923. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 47,5 x 62.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/793
Dansk møbeldesign: Trekantet sofabord af teak med afrundede hjørner, tre skråtstillede ben af eg. H. 49. L. 124. B. 74.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
1831/742
Russisk design: Bordlampe af bakelit med skærm af opalglas. 20. årh.s begyndelse. H. 45.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/788
Dansk møbeldesign: To-personers sofa med stel af bejdset bøg, betrukket med grønt møbelstof. 1940'erne. L. 134.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/784
Arne Jacobsen: "Svanen". Hvilestol med stel af formbøjet teak, skalformet sæde og ryg betrukket med sort uld. Fritz Hansen.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1831/781
Bjørn Wiinblad: Bordlampe af stentøj med mørk glasur og dekorationer i guld. Sign. Bjørn Wiinblad. H. inkl. fatning. 82.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/769
Ulla Henriette Bille: Portræt af en ung kvinde. Sign. U. Bille. Olie på lærred monteret på malepap. 50 x 40.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/773
Dansk design: Justérbar standerlampe med stamme af patineret messing med skærm af grøn metal. H. 168. Lysarm L. 65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/772
Eva Stæhr-Nielsen, Arne Bang: To vaser af stentøj. Sign. E. St. N. samt mongram nr. 116. H. 9,5 og 12. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/770
Ubekendt møbeldesign: Cake stand af eg med to cirkulære hylder. 1950'erne. H. 61.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/768
Dansk møbeldesign: Dameskrivebord/toiletbord af palisander. H. 71/76. B. 100. D. 46.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1831/762
Dansk design: "Silva Lampet". Et par væglamper af palisander med skærme af aluminium. Udført hos Lyfa. H. 19. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
1831/756
Hans J. Wegner: "GE 290A". Højrygget lænestol med stel af eg. Sæde og ryg betrukket med grønt uld. Udført hos Getama.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/761
Bjørn Wiinblad: Vase i form af kvinde til hest, flødekande med låg, krukke i form af fugl og lysestage i form af engel. H. 10-28,5. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/757
Robert Jacobsen: Kompositioner. Sign. Litografier i farver. Bladstørrelse 52 x 67,5 og 60 x 63. U.r. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/753
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/752
Nils Kähler, m.fl.: Fem vaser samt bordskål af stentøj og lertøj. Delvis udført hos Kähler. H. 5-19. Diam. 10-27. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/749
Arne Jacobsen: "Oxford". Kontorstol med hjul og fempasfod af aluminium. Betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/745
Kurt Trampedach: Udstillingsplakat. Sign. Trampedach, 1992. Offset i farver. Bladstørrelse 135 x 96,5. U.r.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/744
Mona Askær: Abstraktion. Sign. på bagsiden Mona Askær, 2016. Akryl på lærred. 70 x 70. U.r.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/738
Harald Sonesson: Stumpen får en buket. Sign. HS. 12 Stumpen originaltegninger på tre ark. Bladstørrelse 19,5 x 56. U.r. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/735
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
1831/729
Fritz Hansen: Et sæt på fire taburetter med ben af brunmalet stål, sæder af bøg. Udført og stemplet hos Fritz Hansen. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/717
Hans Adolf Hjorth: Krukke med hank af sortbrændt lertøj, med skønvirkeornamentik. Udført hos L. Hjorth. Ca. 1900. H. 19.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/728
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/726
Børge Mogensen: Et sæt på 10 stole af eg med medestel, sæde og ryg med spanskrørsflet. P. Lauritsen & Sønner. (10)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
1831/727
Mini Blume: "Købke Parafrase". Sign. på bagsiden Mini Blume, 96. Olie på lærred. 206 x 120.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/723
Severin Hansen Jr.: Lampebord af palisander med hylde af flet, sarg med skuffe. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 50. L. 50. B. 35.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1831/721
Dansk møbeldesign: Barskab af palisander, front med nedfældig klap bag hvilken hylde og flaskeholdere fineret med eg. H. 70. B. 77. D. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/718
Roland Wilhelmsson: Kvadratisk sofabord af massivt fyrretræ. Udført hos Karl Andersson & Söner. H. 42. L./B. 110.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1831/719
Ludvig Jacobsen: Scene fra Lully og Molières "Le Mariage Forcé". Olie på lærred. 60 x 48.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
460 DKK -
1831/710
Anna Sørensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden AS og Anna Sørensen 2007. Olie på lærred. 30 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/715
Ubekendt designer: Justérbar standerlampe af sortlakeret metal og messing. H. 137-187.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/714
Niels Christian Daugaard: Opstilling i en vindueskarm. Sign. Daugaard. Olie på lærred. 91 x 118.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/713
Dansk møbeldesign: Skammel af palisander, sæde betrukket med originalt sort skind. Udført hos Spøttrup Møbler. H. 46.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/712
Mogens Vantore: Kvindelig model. Sign. Vantore. Olie på lærred. 60 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/711
Corneille: Figurkomposition. Sign. Corneille 91, 63/99. Litografi i farver. Lysmål 58 x 88.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/708
Inge Hørup: "Figurer i blæsevejr". Sign. Inge Hørup, 2002. Olie på lærred. 69,5 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/707
Arne Vodder: Sofabord af teak med underliggende hylde, på seksbenet stel af eg. H. 52. L. 117. B. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1831/706
Villy Emil Hansen: U.T. Sign. på bagsiden med kunstnerens stempel 1976. Olie og akryl på masonit. 122 x 100. U.r.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/705
Adam Fischer: "Gående Mallorcakone". Sign. Adam Fischer. Skulptur af patineret bronze. H. 29.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/704
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition med kvinde og insekter. Sign. Lerfeldt, 80, ea. Håndkoloreret radering. Lysmål 30,5 x 23,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/677
Mogens Andersen: Abstraktion. Sign. MA 66. Relief af stentøj. Kgl. P. 27,5 x 47.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/678
Rigmor Andersen: Skrivebord af kirsebær. Model 141. Udført hos Brdr. Andersen. H. 73. B. 148. D. 78.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/681
Svend Saabye: Skovsneppe. Sign. Svend Saabye, 18/1-78 med dedikation. Vandfarve på papir. Lysmål 30 x 43.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/662
Severin Hansen Jr.: "Bridgelampe". Standerlampe af bejdset bøg på trepasfod. Haslev Møbelsnedkeri. 1940-50'erne. H. 161.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/647
Hans J. Wegner: "GE 236". Tre-personers sofa af eg, armlæn og løse hynder med grønternet uld. Udført hos Getama. L. 210.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/640
Dansk snedkermester: Overpolstret lænestol i organisk form, betrukket med gulligt uld. Ben af bejdset bøg. 1930-40'erne.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/633
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK