Auktion 1831
i Havnen
Moderne malerier /
Nutidskunst
1916/737
Jørgen Waring: Komposition. Sign. Jørgen Waring 80. Akryl på plade. 70 x 100.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1841/657
Bentemarie Kjeldbæk: "Moderne dame 2", 1992. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 95 x 85. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/722
Hans Voigt Steffensen: Landskab med græssende heste, 1976. Sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 25 x 30.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/687
Peter Louis-Jensen: Komposition, 1997. Sign. med årstal på bagsiden. Mixed media på masonit. 122 x 112.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/692
Peter Brandes: Komposition. Sign. P. Brandes 90. Mixed media på papir. Bladstørrelse 40 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/685
Albert Bertelsen: Interiør med figur og symaskine. Sign. Albert 51. Olie på lærred. 81 x 109.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/654
Lis Zwick: Figurkomposition. Sign. Lis Zwick 1985. Mixed media på papir. Bladstørrelse 65 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/651
Bjørn T. Hansen: "Landskaber", 1975. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 59. Derudover bord udført af kunstneren i bronze. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/608
Peter Brandes: Komposition. Sign. P. Brandes. Mixed media på papir. Bladstørrelse 35 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/587
Lis Zwick: "Tango i Midsommer". Sign. Lis Zwick 1988. Olie på lærred. 115 x 105.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1831/568
Hans Voigt Steffensen: "Dansende ungarer", 1980. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/551
Ib Geertsen: "En roers stemning", 1950. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 28 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/543
Anders Moseholm: Komposition med figurer, 1995. Sign. på bagsiden samt årstal. Mixed media på lærred. 69 x 88.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/531
Jørgen Nash: "...over Øresund", 1966. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på plade. 100 x 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK