Auktion 1831
i Aarhus
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
1831/848
Lars Swane: Udsigt gennem et vindue, karm med konkylie. Sign. Lars Swane 1961. Olie på lærred. 75,5 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/810
Ebba Carstensen: Figurer ved et bord. Sign. Ebba Carstensen samt på bagsiden 43. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/796
Ib Eisner: Efterårslandskab. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/753
Jack Kampmann: Bygd, Færøerne. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/735
Svend Johansen: Sommerfuglejagt. Sign. monogram SJ. Gouache på papir. Bladstørrelse 43 x 27,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK