Auktion 1831
i Aarhus
Ure /
Lommeure
1831/1645
Dobbeltkapslet herrelommeur med støvkapsel af 14 kt. guld. 20. årh.s begyndelse. Vægt ca. 90 gr. Diam. 4,8.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1831/1599
Engelsk herrelommeur af 18 kt. guld. Værk sign. Joseph Johnson, London. 19. årh. Vægt ca. 68 gr. Diam. 4,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1557
Kavalerur af 14 kt. guld. Skive sign. Türler, Zürich. Vægt ca. 52 gr. diam. 4,5.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/1512
Herrelommeur af 18 kt. guld, støvkapsel af metal. Værk med nøgleoptræk. 19. årh. Vægt ca. 75 gr. Diam. 4,7.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt