Auktion 1831
Ure /
Konsol-, kamin- og vægure
1835/1656
Fuglebur af metal og bronze, med mekanisk fugl og ur, optræk i bunden. 19. årh. H. 11,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1831/1663
Schweizisk rejseur af messing, otte dags-værk med alarm. Looping 15 jewel. 20. årh. H. ekskl. hank 13,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1619
Fransk kaminur af forgyldt zink og bronze, urhus med stående kvindelig figur, skive af hvid emalje. 19. årh.s slutning. H. 49. B. 45. D. 18.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/1580
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende renæssancekunstner. Mærket C. Detouche, Paris. 19. årh. H. 30. L. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1554
Fransk senempire kaminur af bronze med skive af hvid emalje, værk stemplet 'Paris J.B.'. Ca. 1820. H. 39. B. 30. D. 12.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/1553
Charles X kaminur af forgyldt bronze med patineret skive, urhus med to unge kvindelige figurer. Frankrig, 19. årh.s midte. H. 47. B. 35. D. 13.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/1552
Fransk kaminur af forgyldt bronze med plaketter af porcelæn i Sevre maner, skive af hvid emalje. Louis XVI form, 19. årh.s slutning.. H. 30. B. 37. D. 15.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK