Auktion 1831
i Aarhus
Ure /
Konsol-, kamin- og vægure
3 emner
1835/1656
Fuglebur af metal og bronze, med mekanisk fugl og ur, optræk i bunden. 19. årh. H. 11,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1831/1663
Schweizisk rejseur af messing, otte dags-værk med alarm. Looping 15 jewel. 20. årh. H. ekskl. hank 13,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1580
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende renæssancekunstner. Mærket C. Detouche, Paris. 19. årh. H. 30. L. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK