Auktion 1831
i Aarhus
Moderne skulpturer
1923/756
Sven Dalsgaard: "Evighedens port, foran graven". Usigneret. Skulptur af gips på plade af sortlakeret træ. H. 39. L. 42. B. 20.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/815
Ib Braun: Abstrakt komposition. Sign. Figur af patineret bronze på base af træ. H. inkl. base 52.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1831/705
Adam Fischer: "Gående Mallorcakone". Sign. Adam Fischer. Skulptur af patineret bronze. H. 29.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/524
Niels Helledie: Trefløjet relief af bemalet træ og sandstøbt glas med kristus og fugl. Usigneret. 50 x 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK