Auktion 1831
i Aarhus
Samlerobjekter
1835/1667
Fem håndbyggede modelskibe af delvis sortmalet fyrretræ. 20. årh. L. 25-41. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1657
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1648
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/1643
Tre billardkugler af udskåret elfenben. 19. årh. Diam. 6,5. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1627
Stofbeklædt handskeæske, prydet med plakette i form af relief, samt fotoalbum. 19.-20. årh. Handskeæske L. 42. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
1831/1608
Hvid damaskdug med 12 tilhørende mundservietter, broderet med kronet monogram. 20. årh.s begyndelse. Dug L. ca. 340. (13)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/1579
Modelskib af delvis bemalet træ i form af hollandsk 1700-tals fartøj. 20. årh.s slutning. H. 82. L. 87.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
360 DKK -
1831/1578
DSB stationsklokke af patineret bronze, stemplet "62". 20. årh.s midte. H. 23. Diam. 30.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1576
"Lavinen", "Gribben" og "Niels Greve". Tre navneskilte af egetræ med bogstaver af bronze. L. 58,5-74. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
480 DKK