Auktion 1831
i Havnen
Moderne malerier
-
1916/737
Jørgen Waring: Komposition. Sign. Jørgen Waring 80. Akryl på plade. 70 x 100.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1916/735
Karl Larsen: Kystparti. Sign. Karl Larsen. Olie på plade. 54 x 73.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
1904/863
Inger Hanmann: Tre små relieffer. Usign. Emalje på metal. H. 20. B. 34. H. 24. B. 13. Diam. 25. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1843/567
Inger Hanmann: Uden titel. Usign. Emalje på metal. 37 x 70.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1841/675
Alfred Madsen: "Jernlåge", 1981. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. 65 x 95.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1841/657
Bentemarie Kjeldbæk: "Moderne dame 2", 1992. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 95 x 85. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1838/724
Thorvald Hagedorn-Olsen: Kystparti. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1836/711
Karl Bovin: Kystparti. Sign. Karl Bovin. Olie på papir monteret på masonite. 28 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1836/714
Lauritz Hartz: Landskab, Nordstrand. Sign. L.H. Olie på lærred. 58 x 70. Står på hylde 5 i moderne.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
1836/585
Yoshio Nakajima: Fem collager. Fire sign. Mixed media på papir. Bladstørrelser fra 60 x 40 til 32 x 37. Uindrammet. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1835/669
Knud Kyhn: "Vandrefalk jager ænder". Sign. monogram 48. Olie på lærred. 91 x 112.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1835/547
Jens Sørensen: "Revolution", ca. 1925. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 110 x 138.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1835/539
Jonas Hvid Søndergaard: "Boarding". Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 205 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
1834/755
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen. Mixed media på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1834/501
Karl Isakson: "Landskab från Smaaland (Holsby Brunn)", ca. 1914-16. Usign. Olie på lærred. 39 x 51.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
1831/778
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen 96. Mixed media på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/722
Hans Voigt Steffensen: Landskab med græssende heste, 1976. Sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 25 x 30.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/696
Gunner Ditlefsen, Olaf Rude: To kompositioner. Begge sign. Tempera på papir samt litografi. Lysmål 49 x 62 og 47 x 57. (2)
Vurdering :
1.000–1.200 DKK Hammerslag:
280 DKK -
1831/687
Peter Louis-Jensen: Komposition, 1997. Sign. med årstal på bagsiden. Mixed media på masonit. 122 x 112.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/691
Stephan Rostrup: Komposition. Usign. Olie på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
1.000–1.200 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/692
Peter Brandes: Komposition. Sign. P. Brandes 90. Mixed media på papir. Bladstørrelse 40 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/671
Paul Høm: Pige i solfyldt interiør. Sign. Høm 54. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1831/685
Albert Bertelsen: Interiør med figur og symaskine. Sign. Albert 51. Olie på lærred. 81 x 109.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/682
Erling Jørgensen: Abstraktion. Sign. Erling Jørgensen 1953 samt på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/674
Kjeld Jensen: Komposition. Sign. K. J. 65. Olie på lærred. 60 x 74. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/670
Kay Christensen: Rødt interiør, 1960. Sign. Kay C., dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/668
Jens Søndergaard: Kystparti. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 62 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
1831/665
Olivia Holm-Møller: Landskab. Sign. OHM. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/654
Lis Zwick: Figurkomposition. Sign. Lis Zwick 1985. Mixed media på papir. Bladstørrelse 65 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/651
Bjørn T. Hansen: "Landskaber", 1975. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 59. Derudover bord udført af kunstneren i bronze. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/637
William Scharff: Badende kvinder. Sign. William Scharff på bagsiden (signatur skjult under blændrammen). Bemalet på bagsiden. Olie på lærred. 99 x 148.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1831/636
Troels Carlsen: Figurkomposition. Sign. Troels Carlsen 99. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/635
Erik Ortvad: Parti fra Christiansø, 1958. Sign., med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/632
J. F. Willumsen: Studietegning, "Mor og datter i tre alderstrin". Usign; dateret 14. april 1904. Blyant på papir. Lysmål 35 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/625
Børge Bokkenheuser: Parti fra Sletten, Humlebæk. Sign. Bokkeheuser 61. Olie på lærred. 50 x 62.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/623
Joseph Duncan: Figurkomposition. Sign. Duncan 72. Olie på lærred. 66 x 81.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/621
Lis Bjergsted: Komposition fra Nyhavn. Sign. Lis Bjergsted. Olie på lærred. 62 x 65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/618
Judit Ström: Triptykon fra serien "All Down Hill", 2003. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. Samlet 300 x 100. Uindrammet. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
1831/617
Lis Bjergsted: Parti fra Nyhavn. Sign. Lis Bjergsted. Olie på lærred. 61 x 80.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/614
Dansk kunstner: Landskab fra Bornholm. Usign. Olie på lærred. 78 x 89.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/613
Poul S. Nielsen: Siddende model. Sign. monogram. Olie på lærred. 75 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/611
Kay Simmelhag: Gadeparti fra Cagnes-sur-Mer, Frankrig, 1924. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. 101 x 82.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/610
Henry Heerup: Tre ark med skitser. Alle sign. Heerup. Blyant på papir. Bladstørrelser 22 x 18, 18 x 22 og 10 x 16. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/608
Peter Brandes: Komposition. Sign. P. Brandes. Mixed media på papir. Bladstørrelse 35 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/607
Povl Schrøder: Kvinde i landskab. Sign. Povl Schrøder 16. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/601
Ib Eisner: Komposition. "Brunet Regnvejrsbillede". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 42 x 35.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/600
Poul S. Nielsen: Komposition med pige. Sign. monogram. Olie på lærred. 28 x 37.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/587
Lis Zwick: "Tango i Midsommer". Sign. Lis Zwick 1988. Olie på lærred. 115 x 105.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1831/596
Wilhelm Andersen: "The Painters Love". Sign. Wilhelm Andersen. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/593
Mogens Balle: "Under grønt". Sign. MB. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/595
Niels Guttormsen: "Meandros". Sign. Guttormsen 1988. Relief i rødt monteret på plade. 57 x 57.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/576
J. F. Willumsen: Studietegning, "Mor og datter i tre alderstrin". Usign; dateret 8. feb. 1904. Blyant på papir. Lysmål 35 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/562
Olaf Rude: Sommerlandskab, Bornholm. Sign. Olaf Rude 39. Olie på lærred. 89 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1831/564
Ingálvur av Reyni: Komposition med huse. Sign. IR. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
1831/568
Hans Voigt Steffensen: "Dansende ungarer", 1980. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/566
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I. H. Emalje på metal. 50 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/551
Ib Geertsen: "En roers stemning", 1950. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 28 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/553
Christine Swane: Opstilling med flasker. Sign. C. Sw 1955; sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 63.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1831/545
Erik Bille Christiansen: "Fugleøen", 2009. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 131 x 163.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/543
Anders Moseholm: Komposition med figurer, 1995. Sign. på bagsiden samt årstal. Mixed media på lærred. 69 x 88.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/535
Jaromir Kocourek: "Great Musical Artists of the world". Sign. Jaromir Kocourek 96. Olie på lærred. 80 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK