Auktion 1831
i Aarhus
Tæpper
1851/179
Persisk Meshed tæppe, klassisk medaljon design på rød bund. 20. årh. 387 x 303.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1850/860
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1837/177
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
1834/197
Hereke silketæppe, klassisk design med inskription, ornamentik, blomster og bladværk på lys bund. 20. årh. 165 x 101.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1831/178
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/177
Täbriz "paladstæppe", rigt prydet med portaler, slyngede grene, ornamentik, blomster og bladværk på rød bund. Persien. 20. årh. 481 x 303.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/156
Anatolsk Kelim tæppe, klassisk design med gentagelsesmønster på lys blå bund. 20. årh. 215 x 136.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/139
Pakistansk løber, klassisk design med gentagelsesmønster på grøn bund. 20. årh. 266 x 78.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/127
Orientalsk og kurdisk Kelim tæppe, klassisk horisontal mønstre samt tyrkisk Van Kelim tæppe. 20. årh. 155 x 89, 155 x 106 og 202 x 161. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/126
Kirman tæppe, klassisk design med slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh. 213 x 152.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/114
Sign. Nain tæppe med silke, klassisk medaljon design med slyngede grene, ornamentik, blomster og bladværk på lys bund. Persien. 20. årh. 236 x 147.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/106
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/105
To Sirjan tæpper, klassisk design med ornamentik, kantede medaljoner. Persien. 20. årh. 219 x 160 og 233 x 162. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/48
Kirman "paladstæppe", klassisk medaljon design med slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh.s slutning. 547 x 367.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
1831/12
Flamsk Aubusson tapet/gobelin fragment, vævet med landskab, i baggrunden slot. 18. årh.s begyndelse 254 x 273.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK