Auktion 1831
Porcelæn
1834/1694
Sèvres tallerken af blødt porcelæn, dekoreret i farver med blomster. 18. årh. Diam. 24.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1834/1682
Opsats af porcelæn og bronze, gennembrudt kurv dekoreret i farver og guld med brogede blomster. 19. årh.s slutning. H. 18,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1834/1645
Et par kandelabre af porcelæn og bronze samt et par vaser af porcelæn. Sevrès stil. 20. årh. H. 36 og 23. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1666
"Stjerne Riflet Jul". Middagsservice af benporcelæn, Kgl. P., dekoreret med sløjfer og granguirlande i transferprint og guld. (15)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/1644
Fragment af plakette af porcelæn, dekoreret i farver med ruin og kystlandskab. 18.-19. årh. Ramme 21 x 22.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1628
"Perlestellet". Fad af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Kgl. P. Unummereret. Diam. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1624
"Mælkespand" af porcelæn, modelleret med vædderhoveder. Sèvres stil. 19. årh.s slutning. H. 21,5/26. Diam. 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/1614
Empire bidet af porcelæn, dekoreret i farver og guld med strøblomster. Nast à Paris. 19. årh. L. 27.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
380 DKK -
1831/1587
Bertel Thorvaldsen: Tre figurer af bisquit. Royal Copenhagen m.fl. H. 27-33 cm. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
1831/1550
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/1549
Vilhelm Th. Fischer: Lågkrukke af porcelæn i form af en ugle. Unika. Sign. Vilh. Th. Fischer 4-10-1922. Royal Copenhagen. H. 25 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1831/1547
To figurer af porcelæn. Isbjørn og gravhund. Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/1517
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (147)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
1831/1510
"Blå Blomst Kantet og Flettet". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn, bestående af 92 dele. (92)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/1508
Et sæt på seks tallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med portrætter. Sèvres. 19. årh. Diam. 24. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK