Auktion 1831
i Aarhus
Asiatisk kunsthåndværk
1917/1509
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1917/1503
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1845/1704
Canton emalje lysestage, tre vaser og to thekander af porcelæn. 19.-20. årh. H. 10,5-20. (6)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1835/1652
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
1835/1651
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med De otte udødelige og blomster. 20. årh. H. 44.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1834/1685
Et par Satsuma vaser af fajance og Kutani vase af porcelæn. Japan. 20. årh. H. 15,5 og 16. (3)
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
240 DKK -
1831/1661
Kinesisk flaskevase af porcelæn, dekoreret i blå med krysantemum og fugle i grene. Kangxi mærke, men 19.-20. årh. H. 26.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1654
Kinesisk skål af jade med montering af delvis forgyldt sølv i form af føniks og inskription. 20. årh. H. 4,5. Diam. 10.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1653
Otte kinesiske famille rose figurer af porcelæn i form af daoitiske guder. 18.-19. årh. H. 21,5-23,5. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
1831/1652
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret med sang de boeuf-glasur. Monteret som lampe. 19.-20. årh. H. 42.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/1640
To kinesiske hatstands af porcelæn, dekorerede i farver og guld med kvinder i have og dyr. 19.-20. årh. H. 28. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1831/1639
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1831/1606
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1605
Buddai af patineret bronze, siddene på trone støbt med drager jagtende den brændende perle. 20. årh. H. 40.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1561
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver på koralrød grund. Mærket Jiaqing, men 20. årh. H. 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/1560
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
480 DKK