Auktion 1831
Ældre møbler
1831/116
Svensk prismekrone med stel af forgyldt bronze, behængt med prismer. Monteret til el. Gustaviansk form, 19. årh. H. 101. Diam. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1831/112
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1831/104
Søjle af komposit støbt med figurer, ornamentik og drueranker. 20.-21. årh. H. 76.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/46
Tre engelske lampeborde af mahogni, heraf ét par. Regencystil, 20. årh.s sidste halvdel. H. 65. B. 48. D. 40. / H. 63. B. 50. D. 44. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/40
Et par hollandske Régence stole af nød og eg, rigt prydet intarsia i lyst træ, sæder med gyldent brokade stof. 18. årh. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/42
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
1831/34
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/32
Napoleon III spillebord af sortlakeret træ, prydet med monteringer af forgyldt bronze. Frankrig. 19. årh. H. 75. L. 86. B. 44/86.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/30
Ampel af matglas, dekoreret med blomster i kartoucher. 20. årh. H. 45.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/28
Fransk bombéformet kommode af nøddetræ, prydet med beslag af bronze, plade af marmor. 19. årh. H. 86. B. 125. D. 65.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/22
Søjlebord af forgyldt metal, indlagt med plaketter af porcelæn dekoreret med blomster. Sevres stil. 20. årh. H. 74. Diam. 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/20
Napoleon III bordvitrine af mahogni med beslag af bronze, opklappelig plade hvorunder rum. 19. årh. H. 79. L. 59. B. 39,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/18
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/16
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/14
Salonbord af palisander rigt indlagt i ben med påfugle, blomstrende træer og guirlander. 19. årh. H. 75. Diam. 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/8
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/6
Nyrokoko chaiselong af mahogni. Danmark, ca. 1860. L. 165.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/4
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1831/2
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK