Auktion 1831
på Baltikavej
Ældre møbler
1913/157
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
1842/10
Sæt på ni engelske stole af mahogni, heraf én armstol. Nedfaldssæder. 19. årh.s begyndelse. (9)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1839/140
Dansk hjørneskab af bemalet og delvist forgyldt træ. Barokform, 20. årh. H. 180. B. 92. D. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1836/253
Stort George III spisebord af mahogni. England, 18. årh.s slutning. H. 71. L. 112/275. D. 122. (5).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1833/224
Senempire hjørneskab af messingindlagt mahogni. Ca. 1830. H. 205. B. 115. D. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1833/213
Engelsk skrivebord af mahogni. Plade med guldtrykt grønt skind. Regencystil, 20. årh. H. 75. B. 155/205. D. 108.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK