Auktion 1831
i Aarhus
Ældre møbler
-
1839/176
Gyngestol og skammel af formbøjet bøgetræ, ryg og skammel med fransk rørflet. Thonet stil. 20. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1835/212
Empire kommode af mahogni, prydet med listeindlægninger, front med tre skuffer. Ca 1810. H. 79. B. 73. D. 46.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1835/211
Fritstående kinesisk reol af hardwood med forskudte hylder. 20. årh. H. 118. L. 88. B. 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
1835/16
Nyrococo skrivebord af mahogni, i sargen fem skuffer. Overdel med skuffer og to låger. 19. årh. H. 153. B. 114. D. 74.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1834/4
Bogskab af mahogni med beslag af forgyldt metal, front med tre glaslåger. Empireform ca. 1900. H. 221. B. 187. D. 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/161
Canape af forgyldt og udskåret træ, ryg og sider med flet. Rococoform. 20. årh.s begyndelse. L. 112.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/176
Engelsk vitrine af mahogni indlagt med intarsia, front med glaslåger og skuffer. 20. årh.s begyndelse. H. 170. B. 92. D. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/162
Italiensk lysekrone af udskåret og bemalet træ med fem svungne lysarme. 20. årh. H. 55. Diam. 54.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1831/147
Empire spejl i ramme af mahogni, øverste spejlglas med bemalet dekoration. 19. årh.s begyndelse. H. 158. B. 61.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/119
Et sæt på fire senempire armstole af mahogni, svungne armlæn, tilspidsede ben med kanneleringer. 19. årh. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
1831/132
George III chatol af mahogni med vitrineoverdel, front med skriveklap og skuffer. England. Ca. 1800. H. 226. B. 114. D. 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/112
Et par nyrococo armstole af sortbejdset træ, prydet med skæringer, forben med messinghjul. 19. årh. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1831/104
Søjle af komposit støbt med figurer, ornamentik og drueranker. 20.-21. årh. H. 76.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/40
Et par hollandske Régence stole af nød og eg, rigt prydet intarsia i lyst træ, sæder med gyldent brokade stof. 18. årh. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/42
Empire kommode af elmetræ, let buet front med tre skuffer. Ca. 1810. H. 81,5 B. 71. D. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
1831/34
Gustaviansk chatol af hvidmalet træ, front med tre skuffer og skriveklap, bag hvilken små skuffer. Ca. 1800. H. 110. B. 115. D. 57.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/32
Napoleon III spillebord af sortlakeret træ, prydet med monteringer af forgyldt bronze. Frankrig. 19. årh. H. 75. L. 86. B. 44/86.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/30
Ampel af matglas, dekoreret med blomster i kartoucher. 20. årh. H. 45.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/28
Fransk bombéformet kommode af nøddetræ, prydet med beslag af bronze, plade af marmor. 19. årh. H. 86. B. 125. D. 65.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/22
Søjlebord af forgyldt metal, indlagt med plaketter af porcelæn dekoreret med blomster. Sevres stil. 20. årh. H. 74. Diam. 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/20
Napoleon III bordvitrine af mahogni med beslag af bronze, opklappelig plade hvorunder rum. 19. årh. H. 79. L. 59. B. 39,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/18
Louis XVI spillebord af gråmalet og guldstafferet træ, i hver hjørne udtræksplade, kannelerede ben. Ca. 1780. H. 77. L. 88. B. 42/85.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/16
Et par Louis XVI armstole af delvis guldstafferet bøgetræ. Prydet med medaljon formet ryg, perlestaf og volutter. Ca. 1780. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/14
Salonbord af palisander rigt indlagt i ben med påfugle, blomstrende træer og guirlander. 19. årh. H. 75. Diam. 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/8
Rococo flisebord af hvidmalet træ med blomster og bladværk i blåt, plade med 35 hollandske fliser. Ca. 1750. H. 79. L. 94. B. 69.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/4
Pragt konsol med tilhørende spejl af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med krone, rocailler, guirlander, blomster og bladværk. Rococoform. 21. årh. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK