Auktion 1831
i Aarhus
Skulpturer og bronzer
1838/1668
Guillaume Coustou, efter: "Chevaux de Marly". Betegnet Coustou. Figur af patineret bronze. Ca. 1900. H. 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1837/1651
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
1835/1517
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
1831/1668
Fem proptrækkere af tin og jern. Ca. 1900. L. 10-12,5. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1665
Et par lysestager af delvis forgyldt og patineret bronze, rigt støbt med løvehoveder og ornamentik. Ca. 1900. H. 29. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1664
Et par prydvaser af patineret og bronzeret metal, støbt med masker og ornamentik. Ca. 1900. H. 49,5. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1831/1662
Krucifiks af udskåret træ, stående på base af sortlakeret træ og skildpadde. 19. årh. H. 73.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/1655
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/1651
Barok målebæger? af malm med støttefod, indvendig fortinnet. 18. årh. H. 5,5. L. 22.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/1650
Et par samt enkelt dørhåndtag af messing støbt med fabeldyr. 18. årh. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1649
Louis XVI dørlås af jern med håndtag af messing, to nøgler medfølger. Ca. 1780. H. 13. B. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/1646
Et par barokform stager af messingmalm, balusterformet stamme opsat på sekskantet fodstykke. 19.-20. årh. H. 26. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
1831/1641
Dørhåndtag af bronze. Ca. 1780. L. 17,5.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1630
To par dørhåndtag i form af hånd med pind. Ca. 1800. L. 14,5 og 11. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/1625
Dørhåndtag af messing. 18. årh. L. 17,5.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1615
Rococo kaffeservice af tin, bestående af to kaffekander, bonbonnière og bakke. Stemplet. Strasbourg. 18. årh. H. 7-17,5. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
1831/1609
Jean-Baptiste Lemoyne, efter: Voltaire. Buste af patineret bronze, på stand af rødbroget marmor. H. 25.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1559
Samling af seks diverse stager af malm. 18.-19. årh. H. 11-15. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1558
Fritz Kochendörfer: Ørn. Figur af marmor. Plakette på sokkel betegnet Kochendörfer, München. H. 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1555
Et par svenske Barok stager af messing, drevet og graveret med frugter og ornamentik. 18. årh. H. 21,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1518
Et par kaminbukke af bronze, støbt med putti, rocailler og kæmninger. Rococoform. 19. årh. H. 38. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK