Auktion 1831
Ældre malerier
-
1908/113
Frederik Storch: Italiensk kystparti med en ung kvinde på en trappe. I horisonten Vesuv. Sign. F. Storch 1871. Olie på lærred. 27 x 32.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1904/112
N. F. Schiøttz-Jensen: En munk ved et sydlandsk kloster. Sign. N. F. Schiøttz Jensen. Olie på lærred. 49 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
1903/173
Emanuel A. Petersen: En konebåd i en grønlandsk fjord. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 120 x 160.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1846/136
Ole Ring: Parti fra Kronborg. Sign. Ole Ring 1931. Olie på lærred. 42 x 32.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1841/64
Dansk maler, 19. årh.: En skovlysning. Usigneret. Olie på papir på lærred monteret på malepap. 34 x 23,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1837/124
Børge Nyrop: Kystparti med skumtoppede bølger. Sign. B. Nyrop 1927. Olie på træ. 53 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1837/65
Emanuel A. Petersen: Kajakker og et skib i en grønlandsk fjord. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 106 x 140.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1837/64
N. P. Mols: Græssende køer ved en kyst. Sign. N. P. Mols 07. Olie på lærred. 95 x 132.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1837/63
N. A. Abildgaard, skole, ca. 1800: "Sokrates i fængsel". Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 39 x 50. Samtidig ramme.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1836/124
Vilhelm Petersen: "Parti fra Kysten mellem Humlebæk og Espergærde". Betegnet på bagsiden "Malet af Vilhelm Petersen". Olie på papir monteret på træ. 18,3 x 31,8
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1835/19
Emanuel A. Petersen: Parti fra Grønland med en hundeslæde i aftensol. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1834/113
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med hybenrose og lyserøde roser på en stenkarm. Usigneret. Olie på mahogni. 27,5 x 36,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1833/77
Nathanaël Lemaitre: Parti fra Genevesøen. Sign. N. Lemaitre. Olie på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/182
Herman Jensen: Portræt af en mand hat og grønt slips. Sign. Herman Jensen. Olie på lærred. 53 x 45,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/173
E. Rasmussen Eilersen: Dansk efterårslandskab. Sign. E.R. Eilersen. Olie på lærred. 42 x 61.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/163
Ubekendt maler, 20. årh.: Marine med sejlbåde ved en havneindsejling. Sign. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/148
Pauline Thomsen: "Storketag". Sign. P.T. 93. Olie på lærred. 64,5 x 68,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/142
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med farverige blomster. Usigneret. Olie på lærred. 64,5 x 78.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/135
Ubekendt maler, 19. årh.: Bjerglandskab med en bondekone på vejen. Sign. Bachmann. Olie på lærred. 53 x 90.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/134
John I. McClymont: En bondekone driver køerne hjem ved solnedgang. Sign. McClymont 1900. Olie på plade. 36 x 25.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1831/123
Marie Luplau: Herreportræt. Sign. monogram ML, 75. Sign. monogram ML, 75. Olie på lærred. 32 x 28,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/87
Engelsk maler, 19. årh.: Portræt af en lille pige. Usigneret. Olie på træ. 51 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/108
Christian Blache: Optrukne fiskekuttere på stranden i Hirtshals. Sign. Chr. Blache, Hirtshals, 1918. Olie på malepap. 31 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/113
Julius Paulsen: Aftenlys i haven. Sign. J. P. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/110
Kristian Zahrtmann: "Kvindeligt hoved med mørkt Haar". Sign. monogram 1880. Olie på lærred. 16 x 14,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1831/109
Ubekendt kunstner: Flodparti fra alperne. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 100.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/107
Dansk maler, 19. årh.: Vinterlandskab fra Falster med skøjteløbere på søen. Sign. B. 1879. Olie på lærred. 36 x 45,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
1831/102
C. G. Kratzenstein Stub, tilskrevet: Portræt af Andreas Dobert Kalleberg. Usigneret. Olie på lærred i oval. 47 x 37,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/101
Louis Jensen: Sommerlandskab med solskin ved en andedam. Sign. Louis Jensen, 1893. Olie på lærred. 40 x 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/100
Valdemar Magaard: Almueinteriør med en kone ved en dragkiste. Sign. V. Magaard 1916. Olie på lærred. 46 x 53.
Vurdering :
1.000–2.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
1831/99
Julius Jersild: Interiør fra Skt. Bendts Kirke i Ringsted. Sign. Jul. Jersild. Olie på lærred. 49 x 66.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/97
Ubekendt maler, 19./20. årh.: Fem motiver efter pompeiianske vægmalerier. Usigneret. Olie på lærred og olie på papir monteret på malepap. 36 x 122.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/92
Sophus Jürgensen: En ældre herre med skæg. Sign. S. Jürgensen, Antwerp Maj 1901. Olie på lærred monteret på malepap. 47 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/95
Elena Petrova: Opstilling med blomster og frugt på et bord. Sign. E. Petrova (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1831/94
I. E. C. Rasmussen: Rovfugl flyver over en grønlandsk fjord. Sign. I. E. C. R. 1870. Olie på papir monteret på lærred. 23 x 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/93
Engelsk maler, 19. årh.: Sejlskibe for anker i en sydeuropæisk havn. Sign. C. Thornely 81. Olie på lærred. 21 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
1831/91
Bertha Wegmann: Kvindelig nøgenmodel med ørering. Sign. B. W. Olie på lærred monteret på træ. 53 x 41. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/84
Dansk maler, 19. årh.: Jesus i farisæerens hus. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/90
Johannes Grenness: Kystparti fra Løkken med Rubjerg Knude i det fjerne. Sign. J. Grenness 30. Olie på lærred. 46 x 57,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/75
E. Rasmussen Eilersen: Udsigt over et kystlandskab. Sign. E. R. Eilersen. 1893. Olie på lærred. 72 x 103.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/83
Knud Sinding: En ung mand venter på en malkepige i marken. Sign. monogram 1945. Olie på lærred. 105 x 160.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/79
Carl Carlsen: Spadserende ved strandvejen en sommerdag. Sign. Carl Carlsen 1898 M. F. Olie på lærred. 101 x 154.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/78
Wladislaw T. Chmielinski: Ved en kirkeplads i Warszawa, vinter. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 25 x 35.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/74
Robert Panitzsch: Læsende kvinde i et interiør. Sign Robert Pan. Olie på lærred. 76 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/71
Wladislaw T. Chmielinski: Hestevogne i en snedækket gade. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 25.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/77
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med hvide og lyserøde roser. Usigneret. Olie på mahogni. 35 x 26.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/73
Viggo Pedersen: Rosa skyer over en klippekyst. Sign. Viggo Pedersen. Olie på lærred. 59 x 97.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/72
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser og forglemmigej på en stenkarm. Usigneret. Olie på mahogni. 25 x 34,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/70
Christian Zacho: Kystlandskab i sol. Sign. Chr. Zacho 1910. Olie på lærred. 59 x 83.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/69
Poul Friis Nybo: Musicerende kvinde. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 40 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/68
E. Rasmussen Eilersen: Bjerglandskab fra Italien med udsigt over vandet. Sign. E. R. Eilersen. Olie på lærred. 35 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/59
Julius Paulsen: En vogterdreng i lyngbakkerne. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 39 x 48.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/67
Nordahl Grove: Sommerlandskab med et storkepar ved en sø. Sign. Nordahl Grove. Olie på lærred. 58 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/66
Julius Paulsen: Landskab med bondegård og marker. Sign. J. P. Olie på lærred. 32,5 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/64
Peter Holm: To unge piger i samtale ved en sø. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/63
Elias Meyer: "Skovparti". Sign. E. M. Dateret verso 1785. Olie på træ. 25 x 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/57
Karl Jensen: Kirkeinteriør. Sign. K. J. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/61
Dansk maler, 19. årh.: Marine med sejlskibe ud for en kyst. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 15,5 x 26,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/51
Vilhelm Bille: Marine med to-master for læns. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 58 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/58
Wladislaw T. Chmielinski: Folkeliv på en plads i Krakow. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/55
Peter Tom-Petersen: Parti fra Faaborg ved Vesterport. Sign. Tom Petersen 1913. Olie på lærred monteret på lærred. 49 x 46,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK