Auktion 1831
i Aarhus
Ældre malerier
1846/136
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1837/124
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1835/19
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1833/77
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/182
Herman Jensen: Portræt af en mand hat og grønt slips. Sign. Herman Jensen. Olie på lærred. 53 x 45,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/173
E. Rasmussen Eilersen: Dansk efterårslandskab. Sign. E.R. Eilersen. Olie på lærred. 42 x 61.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/163
Ubekendt maler, 20. årh.: Marine med sejlbåde ved en havneindsejling. Sign. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/148
Pauline Thomsen: "Storketag". Sign. P.T. 93. Olie på lærred. 64,5 x 68,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/142
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med farverige blomster. Usigneret. Olie på lærred. 64,5 x 78.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/135
Ubekendt maler, 19. årh.: Bjerglandskab med en bondekone på vejen. Sign. Bachmann. Olie på lærred. 53 x 90.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/134
John I. McClymont: En bondekone driver køerne hjem ved solnedgang. Sign. McClymont 1900. Olie på plade. 36 x 25.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1831/123
Marie Luplau: Herreportræt. Sign. monogram ML, 75. Sign. monogram ML, 75. Olie på lærred. 32 x 28,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/108
Christian Blache: Optrukne fiskekuttere på stranden i Hirtshals. Sign. Chr. Blache, Hirtshals, 1918. Olie på malepap. 31 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/113
Julius Paulsen: Aftenlys i haven. Sign. J. P. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/109
Ubekendt kunstner: Flodparti fra alperne. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 100.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/107
Dansk maler, 19. årh.: Vinterlandskab fra Falster med skøjteløbere på søen. Sign. B. 1879. Olie på lærred. 36 x 45,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
1831/102
C. G. Kratzenstein Stub, tilskrevet: Portræt af Andreas Dobert Kalleberg. Usigneret. Olie på lærred i oval. 47 x 37,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/101
Louis Jensen: Sommerlandskab med solskin ved en andedam. Sign. Louis Jensen, 1893. Olie på lærred. 40 x 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/68
E. Rasmussen Eilersen: Bjerglandskab fra Italien med udsigt over vandet. Sign. E. R. Eilersen. Olie på lærred. 35 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/67
Nordahl Grove: Sommerlandskab med et storkepar ved en sø. Sign. Nordahl Grove. Olie på lærred. 58 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/51
Vilhelm Bille: Marine med to-master for læns. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 58 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/43
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/39
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/7
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1831/31
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/19
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
1831/15
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/3
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK