Auktion 1831
Ældre malerier
Ældre malerier og møbler
2 emner
1841/64
Dansk maler, 19. årh.: En skovlysning. Usigneret. Olie på papir på lærred monteret på malepap. 34 x 23,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1836/124
Vilhelm Petersen: "Parti fra Kysten mellem Humlebæk og Espergærde". Betegnet på bagsiden "Malet af Vilhelm Petersen". Olie på papir monteret på træ. 18,3 x 31,8
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK