Auktion 1831
Moderne kunst og design
3 emner
1849/841
Dansk snedkermester: Spise-/arbejdsbord af teak og bøg, oval plade med endeklapper. H. 74. L. 136/210. B. 88.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1845/761
Johan Rohde: Cirkulær opsats af sterlingsølv med hamret overflade. Gennembrudt fodstykke med blade og kugler. H. 12,7 - 13. Diam. 15,5.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1845/715
Ubekendt kunstner,: Skulptur af gips. Utydelig sign. dateret 92. H. 40. med sokkel 132.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK