Auktion 1831
Ældre malerier og møbler
1903/220
Ottearmet prismelysekrone med stel af messingblik. 19. årh.s midte. Elektrisk H. 85. Diam. 70.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1846/136
Ole Ring: Parti fra Kronborg. Sign. Ole Ring 1931. Olie på lærred. 42 x 32.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1839/176
Gyngestol og skammel af formbøjet bøgetræ, ryg og skammel med fransk rørflet. Thonet stil. 20. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1839/140
Dansk hjørneskab af bemalet og delvist forgyldt træ. Barokform, 20. årh. H. 180. B. 92. D. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK