Auktion 1831
Ældre malerier og møbler
1839/140
Dansk hjørneskab af bemalet og delvist forgyldt træ. Barokform, 20. årh. H. 180. B. 92. D. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1837/177
Semiantik Kelim tæppe, klassisk Kuba design med gentagelses mønster i multi-colours. 20. årh. 284 x 179.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
1837/124
Børge Nyrop: Kystparti med skumtoppede bølger. Sign. B. Nyrop 1927. Olie på træ. 53 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1837/65
Emanuel A. Petersen: Kajakker og et skib i en grønlandsk fjord. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 106 x 140.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1837/64
N. P. Mols: Græssende køer ved en kyst. Sign. N. P. Mols 07. Olie på lærred. 95 x 132.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1837/63
N. A. Abildgaard, skole, ca. 1800: "Sokrates i fængsel". Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 39 x 50. Samtidig ramme.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK