Auktion 1831
i Havnen
Ældre malerier og møbler
1837/65
Emanuel A. Petersen: Kajakker og et skib i en grønlandsk fjord. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 106 x 140.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1837/64
N. P. Mols: Græssende køer ved en kyst. Sign. N. P. Mols 07. Olie på lærred. 95 x 132.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1837/63
N. A. Abildgaard, skole, ca. 1800: "Sokrates i fængsel". Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 39 x 50. Samtidig ramme.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK