Auktion 1831
Moderne kunst og design
-
1839/985
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af ask. Sæde udspændt med flettet papirgarn. Udført hos PP Møbler. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1838/811
Grete Jalk: Et par højryggede lænestole med stel af eg, ryg med vertikale tremmer. Betrukket med ternet brun/sort uld. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1835/820
Hans J. Wegner: "CH 33". Sæt på fire stole af bejdset eg. Sæde betrukket med sort skind. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1835/809
Rolf Hesland: "Scala". LP-/tidsskriftsholder af palisander monteret på hjul. Udført for Bruksbo. 1960'erne. H. 44. L. 35. B. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1835/762
Robert Haussmann, tilskrevet: Loftslampe af aluminium og hvidt plast. Antageligt udført hos Swiss Lamp International. H. 42. L. 75.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1835/727
Ditte Heath, Adrian Heath: Lænestol med justérbar ryg og skammel med stel af lamineret ask. Betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1835/669
Knud Kyhn: "Vandrefalk jager ænder". Sign. monogram 48. Olie på lærred. 91 x 112.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1835/603
Salvador Dali: Komposition fra serien "Japanese Fairy Tales", 1974. Sign. Dali, 151/175. Radering i farver. Lysmål 65 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1835/614
Marc Chagall: Komposition. Usign. Litografisk tryk i farver. Lysmål 35 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1835/612
Edvard Eriksen: Den lille havfrue. Sign. Edvard Eriksen, sculp. RA, Copenhagen samt stemplet Ib Rathje. Figur af bronze. H. 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1835/613
Louise Sparre: Brosten. Sign. Louise Sparre 2006. Laserprint og plast. 14 x 14 x 14.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1835/601
Ejler Bille: Udstillingsplakat fra Den Frie Udstilling. Sign. Ejler Bille, 16/140. Litografi i farver. Lysmål 62 x 43.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1835/578
Hanne Varming: Komposition. Usign. Væghængt relief af gips. Diam. 31,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1835/547
Jens Sørensen: "Revolution", ca. 1925. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 110 x 138.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1835/535
Asger Jorn: "Odradek" og "Sourire d'Antibes" (Rencontre). Sign. Jorn 1953. Klichetryk. Lysmål 13 x 20,5 og 19 x 15. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1835/539
Jonas Hvid Søndergaard: "Boarding". Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 205 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
1835/531
Robert Jacobsen: Krucifiks. Usign; 1930'erne. Træmodel på lille base. Eks. base: H. 73,5, B.3 8, D.14.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
1835/517
Erik Magnussen, Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik: Bordlampe af porcelæn med monteringer af sølv. Udført hos Bing & Grøndahl og Erik Magnussen.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK