Auktion 1831
i Havnen
Ældre møbler
Ældre malerier og møbler
1913/157
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
1839/140
Dansk hjørneskab af bemalet og delvist forgyldt træ. Barokform, 20. årh. H. 180. B. 92. D. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1835/177
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
1835/176
Lille italiensk barokbord af nøddetræ. Ca. 1700. H. 76. B. 76. D. 46.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1833/218
Japansk tansu af bemalet fyrretræ. Beslag og greb af jern. Meiji perioden, 19. årh.s slutning. H. 58. B. 89. D. 40.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1833/216
Engelsk One Pillar Table af mahogni. Regencystil, 20. årh. H. 75. L. 100/188. D. 98.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1833/215
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1833/214
Lille fladlåget dansk barok kiste af jernbeslået egetræ. 18. årh. H. 49. L. 88. D. 47.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1833/213
Engelsk skrivebord af mahogni. Plade med guldtrykt grønt skind. Regencystil, 20. årh. H. 75. B. 155/205. D. 108.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK