Auktion 1831
Ældre malerier og møbler
1831/9
Anton Thiele: Ungt par i en skovlysning. Sign. A Thiele 1886. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/8
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/5
Fritz Syberg: Landskab med køer. Sign. monogram 1920-1936. Olie på lærred. Olie på lærred monteret træ. 158 x 222.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1831/6
Nyrokoko chaiselong af mahogni. Danmark, ca. 1860. L. 165.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/4
Pragt konsol med tilhørende spejl af rigt udskåret og forgyldt træ, prydet med krone, rocailler, guirlander, blomster og bladværk. Rococoform. 21. årh. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1831/3
Paul Fischer: Kystparti med drivende skyer. Sign. Paul Fischer. Olie på plade. 21 x 32.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/2
Et par gustavianske taburetter af hvidmalet træ, udskåret sarg med bord og rosetter, runde kannelerede ben. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 45. B. 43. D. 36.(2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/1
Gerda Wegener: Erotisk sceneri. Sign. Gerda Wegener. Pen og vandfarve. Oval. 30 x 39.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK