Auktion 1831
i Aarhus
Ældre malerier og møbler
-
1851/179
Persisk Meshed tæppe, klassisk medaljon design på rød bund. 20. årh. 387 x 303.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1846/136
Ole Ring: Parti fra Kronborg. Sign. Ole Ring 1931. Olie på lærred. 42 x 32.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1839/176
Gyngestol og skammel af formbøjet bøgetræ, ryg og skammel med fransk rørflet. Thonet stil. 20. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1837/177
Semiantik Kelim tæppe, klassisk Kuba design med gentagelses mønster i multi-colours. 20. årh. 284 x 179.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1837/124
Børge Nyrop: Kystparti med skumtoppede bølger. Sign. B. Nyrop 1927. Olie på træ. 53 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1835/212
Empire kommode af mahogni, prydet med listeindlægninger, front med tre skuffer. Ca 1810. H. 79. B. 73. D. 46.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1835/211
Fritstående kinesisk reol af hardwood med forskudte hylder. 20. årh. H. 118. L. 88. B. 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
1835/19
Emanuel A. Petersen: Parti fra Grønland med en hundeslæde i aftensol. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1835/16
Nyrococo skrivebord af mahogni, i sargen fem skuffer. Overdel med skuffer og to låger. 19. årh. H. 153. B. 114. D. 74.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1834/197
Hereke silketæppe, klassisk design med inskription, ornamentik, blomster og bladværk på lys bund. 20. årh. 165 x 101.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1834/4
Bogskab af mahogni med beslag af forgyldt metal, front med tre glaslåger. Empireform ca. 1900. H. 221. B. 187. D. 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1833/77
Nathanaël Lemaitre: Parti fra Genevesøen. Sign. N. Lemaitre. Olie på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/182
Herman Jensen: Portræt af en mand hat og grønt slips. Sign. Herman Jensen. Olie på lærred. 53 x 45,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/178
Semiantik Isfahan tæppe med kurkuld, klassisk design med slyngede grene, blomster og bladværk på lys bund. Persien. Ca. 1960. 236 x 160.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/161
Canape af forgyldt og udskåret træ, ryg og sider med flet. Rococoform. 20. årh.s begyndelse. L. 112.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/177
Täbriz "paladstæppe", rigt prydet med portaler, slyngede grene, ornamentik, blomster og bladværk på rød bund. Persien. 20. årh. 481 x 303.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/176
Engelsk vitrine af mahogni indlagt med intarsia, front med glaslåger og skuffer. 20. årh.s begyndelse. H. 170. B. 92. D. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/173
E. Rasmussen Eilersen: Dansk efterårslandskab. Sign. E.R. Eilersen. Olie på lærred. 42 x 61.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/163
Ubekendt maler, 20. årh.: Marine med sejlbåde ved en havneindsejling. Sign. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/162
Italiensk lysekrone af udskåret og bemalet træ med fem svungne lysarme. 20. årh. H. 55. Diam. 54.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1831/156
Anatolsk Kelim tæppe, klassisk design med gentagelsesmønster på lys blå bund. 20. årh. 215 x 136.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/148
Pauline Thomsen: "Storketag". Sign. P.T. 93. Olie på lærred. 64,5 x 68,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/147
Empire spejl i ramme af mahogni, øverste spejlglas med bemalet dekoration. 19. årh.s begyndelse. H. 158. B. 61.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/145
P. S. Krøyer: "To Skagensdrenge". Tryksign. P. S. Krøyer Skagen 92. Litografi i farver. Lysmål 27,5 x 33,5.
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1831/142
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med farverige blomster. Usigneret. Olie på lærred. 64,5 x 78.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/139
Pakistansk løber, klassisk design med gentagelsesmønster på grøn bund. 20. årh. 266 x 78.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/135
Ubekendt maler, 19. årh.: Bjerglandskab med en bondekone på vejen. Sign. Bachmann. Olie på lærred. 53 x 90.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/134
John I. McClymont: En bondekone driver køerne hjem ved solnedgang. Sign. McClymont 1900. Olie på plade. 36 x 25.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1831/119
Et sæt på fire senempire armstole af mahogni, svungne armlæn, tilspidsede ben med kanneleringer. 19. årh. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
1831/133
Jens Hansen-Aarslev: "Bacchanalia". Usigneret. Sepia på papir. Lysmål 10 x 12.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/123
Marie Luplau: Herreportræt. Sign. monogram ML, 75. Sign. monogram ML, 75. Olie på lærred. 32 x 28,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/132
George III chatol af mahogni med vitrineoverdel, front med skriveklap og skuffer. England. Ca. 1800. H. 226. B. 114. D. 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/127
Orientalsk og kurdisk Kelim tæppe, klassisk horisontal mønstre samt tyrkisk Van Kelim tæppe. 20. årh. 155 x 89, 155 x 106 og 202 x 161. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/126
Kirman tæppe, klassisk design med slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh. 213 x 152.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/114
Sign. Nain tæppe med silke, klassisk medaljon design med slyngede grene, ornamentik, blomster og bladværk på lys bund. Persien. 20. årh. 236 x 147.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/108
Christian Blache: Optrukne fiskekuttere på stranden i Hirtshals. Sign. Chr. Blache, Hirtshals, 1918. Olie på malepap. 31 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/113
Julius Paulsen: Aftenlys i haven. Sign. J. P. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/112
Et par nyrococo armstole af sortbejdset træ, prydet med skæringer, forben med messinghjul. 19. årh. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1831/111
William Stuhr, Gottfried I Engelmann, ubekendte malere 19.-20. årh.: Havnepartier, portræt og landskab. Delvist sign. (4)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
110 DKK -
1831/109
Ubekendt kunstner: Flodparti fra alperne. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 100.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/107
Dansk maler, 19. årh.: Vinterlandskab fra Falster med skøjteløbere på søen. Sign. B. 1879. Olie på lærred. 36 x 45,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
1831/106
Semiantik Kirman tæppe, klassisk niche design med ornamentik, fugle, slyngede grene, blomster og bladværk på lys bund. Persien. Ca. 1960. 215 x 138.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/105
To Sirjan tæpper, klassisk design med ornamentik, kantede medaljoner. Persien. 20. årh. 219 x 160 og 233 x 162. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/104
Søjle af komposit støbt med figurer, ornamentik og drueranker. 20.-21. årh. H. 76.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/103
Edvard Saltoft: Barneportræt. Sign. Saltoft. Litografisk tryk. Trykmål 29 x 26.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
160 DKK -
1831/102
C. G. Kratzenstein Stub, tilskrevet: Portræt af Andreas Dobert Kalleberg. Usigneret. Olie på lærred i oval. 47 x 37,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/101
Louis Jensen: Sommerlandskab med solskin ved en andedam. Sign. Louis Jensen, 1893. Olie på lærred. 40 x 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/98
Ubekendt maler, 19. årh.: Dameportrætter, det ene af "Anna 1862". Usignerede. To pasteller på malepap. Ovale. Hver 58 x 45. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/68
E. Rasmussen Eilersen: Bjerglandskab fra Italien med udsigt over vandet. Sign. E. R. Eilersen. Olie på lærred. 35 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/67
Nordahl Grove: Sommerlandskab med et storkepar ved en sø. Sign. Nordahl Grove. Olie på lærred. 58 x 81.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/51
Vilhelm Bille: Marine med to-master for læns. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 58 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/48
Kirman "paladstæppe", klassisk medaljon design med slyngede grene, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh.s slutning. 547 x 367.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
1831/40
Et par hollandske Régence stole af nød og eg, rigt prydet intarsia i lyst træ, sæder med gyldent brokade stof. 18. årh. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/43
Leopold Günther-Schwerin: Udsigt over Schwerin. Sign. L. Günther. Olie på lærred monteret på malepap. 47,5 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/42
Empire kommode af elmetræ, let buet front med tre skuffer. Ca. 1810. H. 81,5 B. 71. D. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
1831/39
N. F. Schiøttz-Jensen: Sommeraften ved Lønstrup. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen, Lønstrup 1909. Olie på lærred. 38 x 49,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/7
Janus la Cour: Parti fra Alperne. Sign. J. la Cour. Olie på lærred monteret på plade. 25 x 34.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1831/34
Gustaviansk chatol af hvidmalet træ, front med tre skuffer og skriveklap, bag hvilken små skuffer. Ca. 1800. H. 110. B. 115. D. 57.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/32
Napoleon III spillebord af sortlakeret træ, prydet med monteringer af forgyldt bronze. Frankrig. 19. årh. H. 75. L. 86. B. 44/86.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/27
Carl Locher: "Sommeraften i Sundet", "Skagen storm" og mariner. Syv raderinger. Lysmål 13 x 21,5 - 29,5 x 39,5. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/31
Vilhelm Arnesen: "Antwerpen Havn, en skyet dag". Sign. Vilh. Arnesen, 1890. Olie på lærred. 45,5 x 73,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK