Auktion 1831
i Aarhus
Ældre grafik & tegninger
Ældre malerier og møbler
1831/145
P. S. Krøyer: "To Skagensdrenge". Tryksign. P. S. Krøyer Skagen 92. Litografi i farver. Lysmål 27,5 x 33,5.
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1831/133
Jens Hansen-Aarslev: "Bacchanalia". Usigneret. Sepia på papir. Lysmål 10 x 12.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/111
William Stuhr, Gottfried I Engelmann, ubekendte malere 19.-20. årh.: Havnepartier, portræt og landskab. Delvist sign. (4)
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
110 DKK -
1831/103
Edvard Saltoft: Barneportræt. Sign. Saltoft. Litografisk tryk. Trykmål 29 x 26.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
160 DKK -
1831/98
Ubekendt maler, 19. årh.: Dameportrætter, det ene af "Anna 1862". Usignerede. To pasteller på malepap. Ovale. Hver 58 x 45. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/27
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/11
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK