Auktion 1831
i Havnen
Moderne kunst og design
1831/659
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1831/658
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
950 DKK -
1831/657
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/656
Ernst Eberlein: Mandril med unge. Sign. E. Eberlein. Skulptur af bronze. H. 23.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/655
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/652
Tal R: Komposition. Sign. Tal R. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/654
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/653
Christian Lemmerz: To kompositioner. Begge sign. Lemmerzs 98, 18/20. Raderinger. Bladstørrelse 50 x 38. Uindrammede. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/651
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/650
Axel Wallenberg: Kvindeportræt. Usign. Buste af bronze monteret på en sort kasse. H. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/646
Jens Birkemose: "The Rosy Crucifixion i Henry Miller sexus", 1985. Sign. J. Birkemose. Offset i farver. Bladstørrelse 122 x 87. Uindrammet.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
290 DKK -
1831/648
Lise Honoré: "Pakke med ukendt indhold". Sign. Lise Honoré 99, 104/300. Skulptur af bronze og snor. H. 6. L. 11. B. 7. Æske medfølger.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/645
Carl-Henning Pedersen: Komposition fra serien "Hans Christian Andersen Suite". Sign. Litografi i farver. Lysmål 53 x 79.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/644
Gunnar Westman: Bod i Marakesh. Sign. GW. Relief i bronze. H. 20.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/643
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 83, EA. Litografi i farver. Lysmål 27 x 19.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1831/642
Carl-Henning Pedersen: Tre kompositioner. Usign. Litografier i farver. Bladstørrelse 31 x 24. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/641
Asger Jorn: Fire kompositioner, 1965. Usign. Litografier i farver. Bladstørrelser hver 23 x 22. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/639
Arne Jacobsen: "Syveren". Sæt på 12 spisestole med stel af stål. Formbøjet skal af riopalisander. (12)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
1831/638
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 99, HC 11/30. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 48 x 36. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/637
William Scharff: Badende kvinder. Sign. William Scharff på bagsiden (signatur skjult under blændrammen). Bemalet på bagsiden. Olie på lærred. 99 x 148.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1831/636
Troels Carlsen: Figurkomposition. Sign. Troels Carlsen 99. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/635
Erik Ortvad: Parti fra Christiansø, 1958. Sign., med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/630
Kurt Trampedach: "Blade fra min dagbog I-III", 1976-1977. Alle sign.Litografier. Bladstørrelser 40 x 54. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/632
J. F. Willumsen: Studietegning, "Mor og datter i tre alderstrin". Usign; dateret 14. april 1904. Blyant på papir. Lysmål 35 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/631
Per Kirkeby: Fem kompositioner fra serien "Den lille havfrue", 1984. Usign. Litografi i farver. Bladstørrelse 21 x 29. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/627
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 87, HC. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 40 x 52. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/629
Poul Pedersen: Fire kompositioner fra serien "Pasadena". Alle sign. Poul Pedersen, 21/50. Lysmål 29 x 24. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/628
Sigurd Steen Vasegaard: To kompositioner. Begge sign. Sigurd Steen Vasegaard. Linoleumssnit. Lysmål 28 x 48 og 38 x 46.(2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/625
Børge Bokkenheuser: Parti fra Sletten, Humlebæk. Sign. Bokkeheuser 61. Olie på lærred. 50 x 62.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/624
Henry Heerup: "Maskerade". Sign. Heerup. Litografi i farver. Lysmål 52 x 73.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/623
Joseph Duncan: Figurkomposition. Sign. Duncan 72. Olie på lærred. 66 x 81.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/622
Kongstadbock: To kompositioner. Sign. Kongstadbock 2016. Electrostatist print. Unikke. Lysmål 29 x 20. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
1831/621
Lis Bjergsted: Komposition fra Nyhavn. Sign. Lis Bjergsted. Olie på lærred. 62 x 65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/619
D*Face (Dean Stockton): "Ha, Ha, Ha, Not So Superman", 2008. Sign. Radering og serigrafi i farver. Lysmål 86 x 57.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/618
Judit Ström: Triptykon fra serien "All Down Hill", 2003. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. Samlet 300 x 100. Uindrammet. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
1831/617
Lis Bjergsted: Parti fra Nyhavn. Sign. Lis Bjergsted. Olie på lærred. 61 x 80.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/614
Dansk kunstner: Landskab fra Bornholm. Usign. Olie på lærred. 78 x 89.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/613
Poul S. Nielsen: Siddende model. Sign. monogram. Olie på lærred. 75 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/611
Kay Simmelhag: Gadeparti fra Cagnes-sur-Mer, Frankrig, 1924. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. 101 x 82.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/610
Henry Heerup: Tre ark med skitser. Alle sign. Heerup. Blyant på papir. Bladstørrelser 22 x 18, 18 x 22 og 10 x 16. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/608
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/607
Povl Schrøder: Kvinde i landskab. Sign. Povl Schrøder 16. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/602
Walasse Ting: To kompositioner. Begge sign. Ting, 79, hhv. AP. 6 og 8/20. Litografier i farver. Lysmål 43 x 57. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/601
Ib Eisner: Komposition. "Brunet Regnvejrsbillede". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 42 x 35.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/597
Jens-Flemming Sørensen: Kvindeportræt. Sign. JFS. Brunpatineret bronze. H. 32.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/605
Mogens Balle: Kompositon, 1969. Sign. Balle, XII/XXV. Litografi i farver. Lysmål 49 x 67.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/604
Oluf Høst: To kompositioner med Bognemark. Begge sign. Litografier i farver. Lysmål 49 x 62 og 41 x 63. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/603
Marja De Raadt: "Det japanske værelse". Sign. Maja De Raadt 1931, 5/25 ET. Linoleumstryk i farver. Lysmål 48 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/600
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/587
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1831/598
Ulf Rasmussen: And, 1983. Usign. Skulptur af bronze. H. 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/577
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob Jacobsen, 14/60. Håndkoloreret ætsning. Lysmål 56 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/596
Wilhelm Andersen: "The Painters Love". Sign. Wilhelm Andersen. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/593
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/595
Niels Guttormsen: "Meandros". Sign. Guttormsen 1988. Relief i rødt monteret på plade. 57 x 57.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/591
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen, 9/90. Litografi i farver på tykt papir. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/576
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/589
Carl-Henning Pedersen: To kompsitioner. Begge sign. Carl-Henning Pedersen, 1985, 201/250. Litografier i farver. Lysmål 58 x 43. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/588
Ubekendt kunstner,: Komposition. Sign. HC X/XI. Carborundumtryk i farver. Bladstørrelse 76 x 57.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/579
Søren Georg Jensen: Objekt, 1979. Sign. GJ 79, 12/35. Skulptur af patineret bronze. H. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/578
Eigil Knuth: Gaba, portrætbuste. Usign. Original modelleret i 30erne på Grønland - senere støbning i kunststen. H. 46, B. 28, D. 23.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/585
Carl-Henning Pedersen: "Jerusalems syv porte". Komplet mappe med fem litografier i farver. Bladstørrelse 61 x 88 og 88 x 61. (9)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK