Auktion 1831
Moderne kunst og design
1831/727
Mini Blume: "Købke Parafrase". Sign. på bagsiden Mini Blume, 96. Olie på lærred. 206 x 120.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/724
Dansk møbeldesign: Cirkulært spisebord af mahogni med udtræk og tre tillægsplader. H. 76. Diam./L. 120/270. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/723
Severin Hansen Jr.: Lampebord af palisander med hylde af flet, sarg med skuffe. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 50. L. 50. B. 35.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1831/720
Svensk møbeldesign: Et par hvilestole med kølleben af bejdset bøg. Sæde og ryg betrukket med brunt lammeskind. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1831/722
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/721
Dansk møbeldesign: Barskab af palisander, front med nedfældig klap bag hvilken hylde og flaskeholdere fineret med eg. H. 70. B. 77. D. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/718
Roland Wilhelmsson: Kvadratisk sofabord af massivt fyrretræ. Udført hos Karl Andersson & Söner. H. 42. L./B. 110.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1831/719
Ludvig Jacobsen: Scene fra Lully og Molières "Le Mariage Forcé". Olie på lærred. 60 x 48.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
460 DKK -
1831/710
Anna Sørensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden AS og Anna Sørensen 2007. Olie på lærred. 30 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/715
Ubekendt designer: Justérbar standerlampe af sortlakeret metal og messing. H. 137-187.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/714
Niels Christian Daugaard: Opstilling i en vindueskarm. Sign. Daugaard. Olie på lærred. 91 x 118.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/713
Dansk møbeldesign: Skammel af palisander, sæde betrukket med originalt sort skind. Udført hos Spøttrup Møbler. H. 46.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/712
Mogens Vantore: Kvindelig model. Sign. Vantore. Olie på lærred. 60 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/711
Corneille: Figurkomposition. Sign. Corneille 91, 63/99. Litografi i farver. Lysmål 58 x 88.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/708
Inge Hørup: "Figurer i blæsevejr". Sign. Inge Hørup, 2002. Olie på lærred. 69,5 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/707
Arne Vodder: Sofabord af teak med underliggende hylde, på seksbenet stel af eg. H. 52. L. 117. B. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1831/706
Villy Emil Hansen: U.T. Sign. på bagsiden med kunstnerens stempel 1976. Olie og akryl på masonit. 122 x 100. U.r.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/705
Adam Fischer: "Gående Mallorcakone". Sign. Adam Fischer. Skulptur af patineret bronze. H. 29.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/704
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition med kvinde og insekter. Sign. Lerfeldt, 80, ea. Håndkoloreret radering. Lysmål 30,5 x 23,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/702
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1190 g. (42)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/701
Egill Jacobsen: To kompositioner. Begge sign. EJ 83 og 85, særtryk. Litografier i farver. Lysmål 52 x 40. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/700
Ivan Weiss: Tre skåle af stentøj modelleret i firesidet, let konveks form. Dekoreret med grå og brune glasurer med blå elementer. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
1831/699
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen, E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/697
Andy Warhol: "Marilyn Monroe". Stemplet på bagsiden "fill in your own signature". Serigrafi i farver. Bladstørrelse 91 x 91. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/686
Morten Nielsen: Kvinde, der vasker hår. Utydeligt stemplet i bunden. Figur af rødmalet cement. H. 42.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/696
Vurdering :
1.000–1.200 DKK Hammerslag:
280 DKK -
1831/695
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj modelleret i bølgende form. Dekoreret med blågrå og grøn glasur. H. 8,6 - 9. Diam. 23,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/687
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/694
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, modelleret med vertikale riller. Dekoreret med blå og blågrå glasur. Sign. monogram, 122. H. 9,6. Diam. 21. - 21,7.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/693
Arne Bang: To lave fade samt en cylinderformet vase af stentøj. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/691
Stephan Rostrup: Komposition. Usign. Olie på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
1.000–1.200 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/692
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/689
Peter Brandes: Komposition. Sign. P. Brandes, 10/180. Litografi i farver. Bladstørrelse 120 x 169.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/688
Christian Dotremont, Mogens Balle: Komposition, 1975. Sign. Balle, Dotremont. Litografi i farver. Lysmål 45 x 58.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/671
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1831/677
Mogens Andersen: Abstraktion. Sign. MA 66. Relief af stentøj. Kgl. P. 27,5 x 47.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/685
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/684
Johannes Hedegaard: Pige med krukke. Sign. Johannes Hedegaard 46. Skulptur i brændt ler. H 26.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/678
Rigmor Andersen: Skrivebord af kirsebær. Model 141. Udført hos Brdr. Andersen. H. 73. B. 148. D. 78.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/682
Erling Jørgensen: Abstraktion. Sign. Erling Jørgensen 1953 samt på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/681
Svend Saabye: Skovsneppe. Sign. Svend Saabye, 18/1-78 med dedikation. Vandfarve på papir. Lysmål 30 x 43.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/680
Henry Heerup: "Kolding 83". Sign. Heerup. Litografisk plakat i farver. Lysmål 71 x 59.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/679
Ole Schwalbe: Udstillingsplakat fra 1979. Sign. Schwalbe 79. Litografisk plakat i farver. Lysmål 79 x 38.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/675
Helge Holmskov: Legende børn. Sign. HH 54. Model af gips. H. 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/676
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/674
Kjeld Jensen: Komposition. Sign. K. J. 65. Olie på lærred. 60 x 74. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/673
Mogens Andersen: To komposition. Begge sign. og nummererede. Litografier i farver. Bladstørrelser 76 x 54. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/669
Lone Høyer Hansen: Uden titel. Sign. LHH, 2000. Vægrelief af bemalet metal. H. 39. B. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/660
Per Kirkeby: Komposisiton. Sign. PK 82, 200/300. Litografi i farver. Lysmål 63 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/670
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/667
Peter Brandes: Komposition. Sign. Peter Brandes 7/100. Litografi i farver. Bladsstørrelse 55 x 75.
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
700 DKK -
1831/668
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
1831/664
Hans Hansen: "Arvesølv 19". Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Samlet vægt 2016 g. (39)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/666
Lone Bank: Kube. Sign. Lone Bank. Bemalet træ med udskæringer. 16 x 16 x 16.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/661
Peter Hove Olesen: Årets Pressefotograf 2011, "Den Sidste Nadver" taget efter jordskælvet på Haiti. Sign. med dedikation på bagsiden.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/665
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/662
Severin Hansen Jr.: "Bridgelampe". Standerlampe af bejdset bøg på trepasfod. Haslev Møbelsnedkeri. 1940-50'erne. H. 161.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/659
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1831/658
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
950 DKK -
1831/657
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/656
Ernst Eberlein: Mandril med unge. Sign. E. Eberlein. Skulptur af bronze. H. 23.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/655
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK