Auktion 1831
Moderne kunst og design
-
1834/755
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen. Mixed media på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1834/741
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 70, 58/75. Litografi i farver. Lysmål 50 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1834/540
Hans J. Wegner: "CH 27". Lænestol af egetræ, sæde og ryg med spanskrørsflet. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1834/501
Karl Isakson: "Landskab från Smaaland (Holsby Brunn)", ca. 1914-16. Usign. Olie på lærred. 39 x 51.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
1833/945
Dansk møbeldesign: Lænestol på medestel af forkromet metal, betrukket med sort skind. 1970erne.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1833/928
Poul Henningsen: "PH-4½/3". Et par udendørs væglamper af patineret kobber, hvidmalede underssider af skærme. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1833/668
Ubekendt kunstner: Abstraktion (Kentaur rov), ca. 1975. Usign. Glaseret stentøj. H. 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/863
Jo Hammerborg: "Horisont". Udfoldelig væglampe af grålakeret metal og aluminium. Udført hos Fog & Mørup. L. 84.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/862
Henning Kjærnulf: Cirkulært udtræksbord af teak med fire tillægsplader. Udført hos Sorø Stolefabrik. H. 72. Diam. 120. L. 320. (5)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/861
Dansk maler, 20. årh.: Strandparti. Sign. Utydelig signatur, 19?? Olie på lærred monteret på træ. 30 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/860
Mogens Andersen: Komposition. Sign. MA. Relief af stentøj, 98. Kgl. P. 44 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/856
Niels O. Møller: Rektangulært sofabord af palisander. Udført hos J. L. Møller. 1960'erne. H. 51. L. 150. B. 58.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/859
Hans J. Wegner: Cirkulært udtræksbord af eg med to tillægsplader. Udført hos Mikael Laursen. H. 74. Diam. 120. L. 233. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/855
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønligt velour. 1930-40'erne.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/857
Ortwin Nøbbe: Cirkusmanege med akrobater, løvetæmmer m.m. Sign. monogram 03, 79. Olie på masonit. 61 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/847
Dansk møbeldesign: Cirkulært udtræksbord af palisander med to tillægsplader. 1960'erne. H. 71,5. Diam 124. L. 224. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/854
Verner Panton: "VP Europa". Bordlampe med skærm af delvist matteret glas, stel af forkromet kunstmateriale. Louis Poulsen. H. 43.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/853
Kato Shinaki: Oribe flaskevase af keramik, dekoreret med blå glasur med strå. Sign. H. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
1831/852
Kristian Begtorp: "Septemberskyer, Helgenæs". Sign. Begtorp 73. Olie på lærred. 77 x 92.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/842
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen: Sofabord af palisander. Udført hos France & Søn. H. 54. L. 70. B. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1831/849
Dansk møbeldesign: Et sæt på seks stole med stel af eg og kopstykker af valnød, betrukket i sæder med lyst uld. 1950'erne. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/848
Lars Swane: Udsigt gennem et vindue, karm med konkylie. Sign. Lars Swane 1961. Olie på lærred. 75,5 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/844
Louis Poulsen: Sæt på fire pendler med skærme af grå metal samt hvidt plastik. Udført hos Louis Poulsen. (4)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/846
Kai Kristiansen, m.fl.: Kommode af palisander samt spejl i ramme af mahogni. Kommode H. 58,5. B. 85,5. D. 32. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/845
Ubekendt møbeldesign: Cirkulært bord og et par stole med stel af træ. beklædt med patineret skind. H. 72,5. Diam. 70. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
1831/831
Dansk design: Par bordlamper af messing. 1970'erne. H. ekskl. montering 25. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/840
Design-By-Us: "Boomerang". Fire armstole med stel af forkromet stål. Sæde samt ryg hhv. af formbøjet nøddetræ og sort laminat. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/839
Arne Norell: "Sirocco". Et par armstole af ask. Armlæn, sæde og ryg udspændt med lyst kernelæder. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/838
Arne Hovmand-Olsen: Et par sideborde af teak. Udført og mærket hos Mogens Kold Møbelfabrik. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/837
Dansk møbeldesign: Væghængt reol af massiv mahogni med syv hylder. 1940-50'erne. H. 195. B. 100. D. 24,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/836
Frits Schlegel: Pendel med hejsefunktion samt baldakin af messing. Model P 295. Udført hos Lyfa. H. 35. Diam. 44.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1831/835
Arne Jacobsen: "Myren". Et par skalstole samt klapbord med ben af stål. Bordtop og skaller af sortlakeret træ. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1831/799
Dansk møbeldesign: Fritstående skænk af palisander med fire låger, indvendig med hylder og bakker. H. 82,5. L. 250. B. 48.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/834
Jo Hammerborg: "Kastor". Et par væglamper af messing. Udført hos Fog & Mørup. H. 38. B. 18. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/832
Dansk møbeldesign: Overpolstret to-personers sofa i svungen form med ben af bøg, betrukket med gul/grønt velour. 1950'erne. L. 150.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/830
Axel Larsson: Dækketøjsskab af teak, front med fire låger og udskårne greb. Udført hos Bodafors. H. 155. B. 118.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
1831/828
Peter J. Lassen: "Montana". Reolvæg af grålakeret MDF, bestående af otte bogkasser, et skab og tre sokler. H./B. 70. D. 30. (12)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1831/827
Wengler: Sæt på tre stole af formbøjet bambus og rattan. Udført hos R. Wengler. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/818
Anna Sørensen: Komposition. Sign. på bagsiden Anna Sørensen, AS 2007. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/812
Per Rehfeldt: Cirkulært fad af stentøj, dekoreret med motiv af sommerfugl. Sign. monogram 80. Diam. 39.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
1831/826
Børge Mogensen: "Folkestolen". Sæt på fem stole af eg. Sæde med flettet papirgarn. Udført for FDB. (5)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/815
Ib Braun: Abstrakt komposition. Sign. Figur af patineret bronze på base af træ. H. inkl. base 52.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1831/825
Tysk design: Kontorstol af aluminium med hjul. Sæde, ryg og armlæn betrukket med sort skind.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/824
Tre nyere langhårede grønlandske fåreskind af lyst uld. L. 125-145. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/823
Dansk møbeldesign: Sofabord af bejdset mahogni og bejdset bøg. 1940'erne. H. 52. L./B. 66,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/822
Poul Henningsen: "Kuglen". Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 65. Diam. 60.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/819
Hans J. Wegner: "Cigaren". Lænestol med stel af eg, hynder betrukket med gråblåt uld. Model GE 240. Udført hos Getama.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/821
Corneille: Figurkomposition. Sign. Corneille 91, 42/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 68 x 50.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/820
Tre stammefigurer af udskåret træ. 20. årh. H. 25-44. (3)
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
-
1831/816
Hans J. Wegner: Et par armstole af bøg med tremmeryg. Løse hynder betrukket med dybthæftet sort skind. Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/817
Peter J. Lassen: "Montana". Reolvæg af hvid-/lysegrålakeret MDF, bestående af syv moduler samt to sokler. (9)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/802
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af mørkbejdset træ, betrukket med blomstret møbelstof. 1930-40erne.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/814
Hans J. Wegner: Et par lænestole af eg. Sæde og ryg betrukket med rød uld. Udført hos Getama, Gedsted. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/810
Ebba Carstensen: Figurer ved et bord. Sign. Ebba Carstensen samt på bagsiden 43. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/809
Børge Mogensen: Fritstående tre pers. sofa med ben af teak. Betrukket med sort skind. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/808
Flemming Rodian: "Noget fra hverdagen", 1977. Sign. Rodian. Olie på lærred. 67 x 92.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/803
Ubekendt maler, 20. årh.: "Nature Morte". Sign. Vincze, Tempera-1960. Bly og tempera på papir. Lysmål 34,5 x 52,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/807
Dansk møbeldesign: Et par skamler med stel af bejdset bøg, svævende sæde med grønt uld. 1950-60erne. (2)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/806
Arne Vodder: Armstol af palisander, opsat på tilspidsede ben, sæde med sort skind. Model 404. Udført hos Sibast.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/804
Jens-Flemming Sørensen: Komposition. Sign. på bagsiden Jens-Flemming Sørensen 1962-63. Olie på lærred. 80 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/801
Finn Juhl: Sofabord af nøddetræ med klapper, sko af messing. Stemplet hos Anton Kildeberg. H. 61. L. 69/125. B. 48.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/800
Dansk snedkermester: Overpolstret lænestol med ben af bøg, betrukket med lyst dybthæftet uld. 1930-40'erne.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK