Auktion 1831
i Aarhus
Moderne kunst og design
-
2017/560
Jens Birkemose: "The rain in Brassil". Sign. monogram. Olie på krydsfinér. 150 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1933/664
Harald Sonesson: "Det er tanken som tæller". Syv original illustrationer på to ark. Bladstørrelse 22 x 56,5 og 21,5 x 56,5. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1923/756
Sven Dalsgaard: "Evighedens port, foran graven". Usigneret. Skulptur af gips på plade af sortlakeret træ. H. 39. L. 42. B. 20.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1911/710
Robert Jacobsen: Abstraktion. Sign. Rob. Jacobsen. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 64 x 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1850/860
Skandinavisk design: Vendbart fladvævet tæppe af uld, gentagelsesmønster i gule og grønne nuancer. 231 x 150.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1849/841
Dansk snedkermester: Spise-/arbejdsbord af teak og bøg, oval plade med endeklapper. H. 74. L. 136/210. B. 88.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1844/843
Jo Hammerborg: "Nova". Et par pendler med skærme af børstet aluminium. Udført hos Fog & Mørup. H. 18. Diam. 41. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1842/532
Dansk møbeldesign: Skænk af palisander. Front med skydelåger og skuffer. Udført hos Skovby møbler. H. 81. B. 220. D. 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1840/991
Svend Saabye: Grønt landskab med personer i samtale. Sign. Saabye. Olie på lærred. 53 x 67.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1839/985
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af ask. Sæde udspændt med flettet papirgarn. Udført hos PP Møbler. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1839/733
Ubekendt snedkermester: Et sæt på otte "ladder back" stole af mahogni, sæder med patineret brunt skind. 1930'erne. (8)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
1839/552
Gunleif Grube: "Rødt begær". Sign. Gunleif, 2001. Olie på lærred. 125 x 110.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1838/1010
Severin Hansen Jr., m.fl.: Sidebord af mahogni. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. Samt entrébord af teak. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
-
1838/1009
Svend Saabye: Landskab med huse. Sign. Saabye. Olie på lærred. 63 x 92.
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
-
1838/510
Maurice Estève: "Bouinotte". Sign. Estève, 90/120. Litografi i farver. Lysmål 60,5 x 46,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
1837/841
Alf Johannesson: Tre-personers sofa med stel af teak, betrukket med grønt uld. Udført for Illums Bolighus ca. 1960. L. 181.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1836/802
Corneille: Figurkomposition med kvinder og fugl. Sign. Corneille 89, HC 4/10. Litografi i farver. Bladstørrelse 115 x 82.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1835/809
Rolf Hesland: "Scala". LP-/tidsskriftsholder af palisander monteret på hjul. Udført for Bruksbo. 1960'erne. H. 44. L. 35. B. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1835/762
Robert Haussmann, tilskrevet: Loftslampe af aluminium og hvidt plast. Antageligt udført hos Swiss Lamp International. H. 42. L. 75.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1834/901
Dansk design: Standerlampe med trepasfod og justérbar perforeret skærm af sortlakeret metal. 1950-60erne. H. 126.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1834/873
Svend Saabye: Landskab med marker. Sign. Saabye. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/842
Karin Hammar, m.fl.: Vase og lysestage samt skål af glas. Stockholms Glasbruk, Strömbergshyttan, m.fl. H. 6,7-29. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/816
Kjeld Appel: Komposition med figur. Sign. KA. Akryl på lærred. 115 x 35.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1834/815
Dansk møbeldesign: Konveks bord af teak med hollandsk udtræk, ben med beslag af messing. H. 74. L. 142,5/255,5. B. 92.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/540
Hans J. Wegner: "CH 27". Lænestol af egetræ, sæde og ryg med spanskrørsflet. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1833/945
Dansk møbeldesign: Lænestol på medestel af forkromet metal, betrukket med sort skind. 1970erne.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
270 DKK -
1831/863
Jo Hammerborg: "Horisont". Udfoldelig væglampe af grålakeret metal og aluminium. Udført hos Fog & Mørup. L. 84.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/862
Henning Kjærnulf: Cirkulært udtræksbord af teak med fire tillægsplader. Udført hos Sorø Stolefabrik. H. 72. Diam. 120. L. 320. (5)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/861
Dansk maler, 20. årh.: Strandparti. Sign. Utydelig signatur, 19?? Olie på lærred monteret på træ. 30 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/860
Mogens Andersen: Komposition. Sign. MA. Relief af stentøj, 98. Kgl. P. 44 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/856
Niels O. Møller: Rektangulært sofabord af palisander. Udført hos J. L. Møller. 1960'erne. H. 51. L. 150. B. 58.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/859
Hans J. Wegner: Cirkulært udtræksbord af eg med to tillægsplader. Udført hos Mikael Laursen. H. 74. Diam. 120. L. 233. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/855
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønligt velour. 1930-40'erne.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/857
Ortwin Nøbbe: Cirkusmanege med akrobater, løvetæmmer m.m. Sign. monogram 03, 79. Olie på masonit. 61 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/847
Dansk møbeldesign: Cirkulært udtræksbord af palisander med to tillægsplader. 1960'erne. H. 71,5. Diam 124. L. 224. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/854
Verner Panton: "VP Europa". Bordlampe med skærm af delvist matteret glas, stel af forkromet kunstmateriale. Louis Poulsen. H. 43.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/853
Kato Shinaki: Oribe flaskevase af keramik, dekoreret med blå glasur med strå. Sign. H. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
1831/852
Kristian Begtorp: "Septemberskyer, Helgenæs". Sign. Begtorp 73. Olie på lærred. 77 x 92.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/842
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen: Sofabord af palisander. Udført hos France & Søn. H. 54. L. 70. B. 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1831/849
Dansk møbeldesign: Et sæt på seks stole med stel af eg og kopstykker af valnød, betrukket i sæder med lyst uld. 1950'erne. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/848
Lars Swane: Udsigt gennem et vindue, karm med konkylie. Sign. Lars Swane 1961. Olie på lærred. 75,5 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/846
Kai Kristiansen, m.fl.: Kommode af palisander samt spejl i ramme af mahogni. Kommode H. 58,5. B. 85,5. D. 32. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/845
Ubekendt møbeldesign: Cirkulært bord og et par stole med stel af træ. beklædt med patineret skind. H. 72,5. Diam. 70. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
1831/831
Dansk design: Par bordlamper af messing. 1970'erne. H. ekskl. montering 25. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/837
Dansk møbeldesign: Væghængt reol af massiv mahogni med syv hylder. 1940-50'erne. H. 195. B. 100. D. 24,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/799
Dansk møbeldesign: Fritstående skænk af palisander med fire låger, indvendig med hylder og bakker. H. 82,5. L. 250. B. 48.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/832
Dansk møbeldesign: Overpolstret to-personers sofa i svungen form med ben af bøg, betrukket med gul/grønt velour. 1950'erne. L. 150.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/818
Anna Sørensen: Komposition. Sign. på bagsiden Anna Sørensen, AS 2007. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/812
Per Rehfeldt: Cirkulært fad af stentøj, dekoreret med motiv af sommerfugl. Sign. monogram 80. Diam. 39.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
1831/815
Ib Braun: Abstrakt komposition. Sign. Figur af patineret bronze på base af træ. H. inkl. base 52.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1831/824
Tre nyere langhårede grønlandske fåreskind af lyst uld. L. 125-145. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/823
Dansk møbeldesign: Sofabord af bejdset mahogni og bejdset bøg. 1940'erne. H. 52. L./B. 66,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/822
Poul Henningsen: "Kuglen". Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 65. Diam. 60.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/819
Hans J. Wegner: "Cigaren". Lænestol med stel af eg, hynder betrukket med gråblåt uld. Model GE 240. Udført hos Getama.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/821
Corneille: Figurkomposition. Sign. Corneille 91, 42/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 68 x 50.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/820
Tre stammefigurer af udskåret træ. 20. årh. H. 25-44. (3)
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
-
1831/816
Hans J. Wegner: Et par armstole af bøg med tremmeryg. Løse hynder betrukket med dybthæftet sort skind. Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/802
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af mørkbejdset træ, betrukket med blomstret møbelstof. 1930-40erne.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/810
Ebba Carstensen: Figurer ved et bord. Sign. Ebba Carstensen samt på bagsiden 43. Olie på lærred. 80 x 95.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/808
Flemming Rodian: "Noget fra hverdagen", 1977. Sign. Rodian. Olie på lærred. 67 x 92.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/803
Ubekendt maler, 20. årh.: "Nature Morte". Sign. Vincze, Tempera-1960. Bly og tempera på papir. Lysmål 34,5 x 52,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK