Auktion 1831
i Aarhus
Moderne kunst og design
-
1831/633
Harald Sonesson: Stumpen med fyldepen, originalillustration Sign. HS. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 28 x 22,5. U.r.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/574
Just Andersen: Bordlampe af diskometal med dråbeformet, kantet korpus. Stemplet monogram Just A., 2256. H. inkl. skærmholder 52.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1831/571
Kurt Østervig: Tre-personers sofa samt høj- og lavrygget lænestol med ben af eg og negle af teak. Udført hos Rolschau Møbler. Sofa L. 170. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/560
Hans J. Wegner: "GE 290". Et par lænestole af eg, løse epedahynder betrukket med grønternet uld. Udført hos Getama. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/558
Svend Weihrauch: "Nr. 18". Bestik af sterlingsølv, bestående af 48 dele. Udført hos F. Hingelberg. (48)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/556
Albert Bertelsen: "Maleri II". Sign. Albert samt på bagsiden Albert Bertelsen, 2004. 35,5 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/554
Erik Buck: Seks armstole af palisander, sæde og ryg betrukket med originalt sort skind. Oddense Maskinsnedkeri. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/550
Hans J. Wegner: "Bamsestolen". Øreklapstol med negle af teak og ben af bejdset bøg, blåt uld. Udført hos AP-Stolen.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
1831/548
Finleif Mortensen: Landskab, Færøerne. Sign. F. Mortensen, 07 samt på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/544
Mogens Koch: Skab med tilhørende sokkel samt bogkasse af mahogni. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1831/540
Henry Rosengren Hansen: Skænk af palisander, front med fire skydelåger bag hvilke hylder og bakker. H. 80. B. 239,5. D. 47.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1831/528
Hans J. Wegner: "Cigaren". To-personers sofa med stel af eg, hynder med gråblåt uld. Model GE 240. Udført hos Getama. L. 122.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/526
Jacob Hermann: Seks armstole med stel af palisander, sæder med rødbrunt farvet skind. Model 69. Udført hos Randers Møbelfabrik. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1831/524
Niels Helledie: Trefløjet relief af bemalet træ og sandstøbt glas med kristus og fugl. Usigneret. 50 x 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/522
Harry Østergaard: Otte spisebordstole med stel af mahogni, profileret rygstykke af palisander, betræk af rosafarvet uld. (8)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/508
Zacharias Heinesen: Bygd, Færøerne. Sign. ZH 80. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1831/506
Poul Henningsen: "Bombardement". Lysekrone med forkromet stel, lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Diam. 67.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1831/504
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med vippebeslag, stamme af stål, betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1831/500
Børge Mogensen: "Den spanske stol". Et par armstole af massiv eg. Sæde og ryg af patineret kernelæder. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK